Скільки цьогоріч коштуватиме підготуватися до школи
Спойлер: майже дві зарплати
Середина серпня 2018 року – це час шкільних ярмарків. Магазини переповнені, а ціни – на піку. Звісно, краще готувати дитину до навчального року заздалегідь. Узимку чи навесні усе можна придбати у півтора-два рази дешевше. Але і зараз можна заощадити, якщо завітати на базари, пошукати товари в інтернеті та прискіпливо обійти магазини у пошуках кращих варіантів.
“Український інтерес” дізнався, скільки потрібно витратити, щоб зібрати дитину до школи цього року.
Шкільна форма
Спершу варто написати список необхідного і перевірити, що з цього ви маєте вдома. Тільки після цього ідіть до магазинів. Не соромтеся питати про дешевші варіанти. Запам’ятайте просту істину: ціна – не завжди показник якості.
Якщо ваша дитина йде до першого класу, перш ніж купувати шкільну форму, варто порадитись із класним керівником. Так ви не сядете в калюжу з кольором або фасоном одягу.
Брати речі “на виріст” варто без фанатизму, бо дитина, скоріше за все, зносить їх раніше, ніж доросте до повного розміру. При виборі форми звертайте увагу лише на вироби, що на 70% складаються з натуральних матеріалів. Вона не повинна мати запаху фарби, хімії чи плісняви чи інших неприємних запахів.
Фото: “Український інтерес”/Олександр Бобровський
У серпні – найбільший вибір шкільної форми.
Цьогоріч шкільна форма зросла в ціні. Якщо минулого року розцінки на шкільний костюм для хлопчика починалися від 850 гривень, то цьогоріч варто приготуватися до мінімальних цін у 1000 гривень. Для дівчинки костюм обійдеться щонайменше у 850, а минулого року можна було знайти моделі за 700. Продавці ж кажуть, що здорожчання на 100-150 гривень – несуттєва зміна в ціні.
Повні костюми краще не купувати – вони бувають гіршої якості, ніж піджак і спідниця окремо, а коштують дорожче. Так, на спідницю можна витратити 350-600 гривень, а на жакет – 500-1000. Хлопчачий піджак коштує дорожче – 700-1200 гривень, а за штани треба викласти 400-550. Непоганий варіант – придбати для маленької учениці шкільну сукню. За неї доведеться викласти від 300 до 1500 гривень.
Ціни і дівчачих блузок, і хлопчачих сорочок починаються від 250 гривень. Вони зросли на 50 гривень, у порівнянні з минулим роком. Ціни на вишиті сорочки “кусаються” – починаються від 600 гривень.
Вищими стануть витрати на взуття. Ціна за шкіряне – близько 1000-1500 гривень, а минулоріч це можна було купити за 900-1000 гривень. Взуття із замінника пропонують за 400-800 гривень, а минулого року ціна була 300-700.
Отже, щоб одягти дівчинку, потрібно від 1500 до 3800 гривень. Для хлопчика потрібно більше коштів, до того ж, треба ще купити краватку. І це – по мінімуму. Сума збільшується, бо штанів, спідниць і сорочок потрібно декілька. Одягти дитину до школи стало у середньому на 250-300 гривень дорожче, ніж минулого року.
Окремо варто поговорити про спортивний одяг. Костюми коштують від 500 до 1000 гривень. Але батьки розказують, що не купують спортивний костюм повністю. Спортивні штані можна придбати у середньому за 400-600 гривень, а футболку – за 150-400. Кросівки коштують близько 600-1700 гривень – це мінімально.
Наплічник
Якісний рюкзак – одна з найважливіших (і не найменших) статей витрат. Їх варто брати з широкими лямками та жорсткою ортопедичною спинкою. Виконувачка обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун наголошує, що безпечний і якісний шкільний портфель також має важити не більше кілограма та мати світловідбивні елементи.
Батьки все частіше купують саме такі наплічники, кажуть продавці кажуть. Дедалі менше звертають увагу на зовнішній вигляд аксесуара, на забаганки дитини та на вартість, бо йдеться про здоров’я.
Як і минулого року, ортопедичні рюкзаки можна придбати щонайменше за 700 гривень. Максимум – 2000 та вищі. Абиякий рюкзак можна взяти за 400 гривень.
Деякі батьки купують навіть два рюкзаки: менший, на випадок, якщо мало уроків, і більший. Легкий рюкзак купують задешево, а основний обирають дорогий.
“Ми придбали сину якісний ранець за 850 гривень по дуже хороших знижках навесні. Я намагаюсь купувати по акціях, бо потім ціни злітають. Носиться він уже 2-3 роки. Якщо купувати рюкзак за 500 гривень, то через кілька місяців його можна буде викинути”, – каже Лариса, мама двох школярів.
Канцелярія
Щоденник, зошити, обкладинки, пенал, ручки, олівці, лінійки, ластики та стругачки, – це далеко не повний набір того, що потрібно учневі. Діапазон цін на канцелярію дуже широкий, тому складно підрахувати мінімальну вартість усього приладдя.
Батьки стверджують, що укладаються щонайменше у 800 гривень. Намагаються купувати протягом року. Радять не скуповувати усю канцелярію в останній тиждень літа, а придбати найнеобхідніше, а усе інше – уже коли почнуться розпродажі.
Експерти ж радять обирати найпростіші канцтовари без модних малюнків та “героїв” не лише з міркувань економії. На прості зошити дитина не відволікатиметься від уроку.
Щодо щоденника, як і щодо форми, варто порадитися із класним керівником. Можливо, весь клас буде писати в однакових щоденниках. Тоді придбаний заздалегідь припадатиме пилом на полиці.
Краще не купувати великі пенали, особливо із наповненням. Тільки здається, що так дешевше і простіше. Насправді ж, половина закладених туди речей не знадобиться. До того ж, їхня якість може страждати. Великі упаковки олівців на 36 кольорів непотрібні – достатньо і 12.
Обкладинки краще купувати тільки тоді, коли дитина вже отримала підручники, щоб обрати ту обкладинку, яка точно пасуватиме, або ж придбати такі, розмір яких регулюється.
Є батьки, які купують канцелярію на оптових складах та в мережі. В інтернеті купують усе, крім зошитів – складно перевірити, чи хороша клітинка та лінія. А від поганого друку зошита у дитини може сідати зір.
Повний список залежатиме від уроків у конкретній школі. Наприклад, на образотворчому мистецтві можуть знадобитись пензлики, фарби, альбоми для малювання, пластилін тощо. Уроки музики – це нотні зошити, або ж навіть музичні інструменти.
Вартість учнівського набору
Перше вересня для першокласника важко уявити без святкового букета. Квіткарі піднімають ціни: одна хризантема коштуватиме від 40 гривень, а троянда – від 30. Найдешевший букет батькам першокласника обійдеться від 150 гривень.
Отже, заощаджуючи на всьому, доведеться викласти щонайменше 3850 гривень (мінімальна заробітна плата в Україні з січня 2018 року становить 3723 гривні). Але це лише найнеобхідніші і не найякісніші товари, придбані абиде.
Позначка у 10 тисяч стає цілком реальною через високу вартість ортопедичного рюкзака та хорошого взуття. Пристойні речі придбати дитині можна і дешевше. Головне – витрачати кошти з розумом, не гнатися за брендами, трендами та не забувати, що скупий платить двічі.
Ганна Пєшкова, “Український інтерес”