Відповіді на запитання до заступника начальника головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області Тарнавської Л Ф

Відповіді на запитання до заступника начальника головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області Тарнавської Л Ф otvety-na-voprosyВідповіді на запитання до заступника начальника головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області Тарнавської Л.Ф., які надійшли 27.08.2015 року на телефон ”гарячої лінії”

Мені у березні цього року виповнилося 55 років. Чи зможу я скористатися правом дострокового виходу на пенсію?

До 01 січня 2015 року жінки, які досягли 55-річного віку, мали право виходу на дострокову пенсію за умови звільнення з роботи та за наявності 30 років страхового стажу. Після цієї дати такі пенсії не призначають.

Працювала вчителем молодших класів, маю 25 років 7 місяців  педагогічного стажу. Коли я можу звернутися за призначенням пенсії за вислугу років?

У законодавстві визначено категорії громадян, яким пенсію за вислугу років призначають незалежно від віку лише за наявності належного спеціального стажу. До них належать і працівники освіти.  Для зазначених осіб з 01 квітня передбачено збільшення кількості спецстажу, який потрібно мати для призначення пенсії за вислугу років. Це  збільшення буде поступовим — на 6 місяців щороку (починаючи з 1 квітня 2015 до 1 квітня 2024 року).

Варто зауважити, якщо особа до 1 квітня 2015 року вже відпрацювала весь спецстаж – 25 років, то й для призначення їй пенсії в подальшому нові вимоги щодо стажу не застосовуватимуть — ні для чоловіків, ні для жінок.

Який пенсійний вік встановлено законом для жінок 1960 року народження?

Жінки 1960 року народження мають право на призначення пенсії  після досягнення ними такого віку:

58 років 6 місяців — для жінок, які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року;

59 років — для жінок, які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року;

59 років 6 місяців — для жінок, які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року.

Додатково повідомляємо, що жінкам, яким поступово збільшуватиметься пенсійний вік із 55 до 60 років, здійснюється своєрідна компенсація. За кожні 6 місяців більш пізнього виходу на заслужений відпочинок основний розмір виплат збільшується на 2,5 %. Наприклад, тим жінкам, які виходитимуть на пенсію у 59 років, основний розмір пенсії буде збільшено на 20 % .

Чи має право дитина на одержання пенсії у зв‘язку з втратою годувальника у період канікул?

Так. Діти, які отримують пенсії у зв’язку з втратою годувальника, з 01.07.2013 року одержали право на  виплату пенсії і в період перерви у навчанні в різних навчальних закладах та за різними освітньо-кваліфікаційними рівнями (бакалавра, спеціаліста, магістра). Але зазначений період перерви не повинен перевищувати 4-х місяців.

Довідки  про навчання слід надавати до управління Фонду за місцем проживання один раз на рік перед початком кожного навчального року. Зазначена довідка має містити посилання на наказ про зарахування на поточний навчальний рік.

Студенти та учні, що одержують пенсії у зв’язку з втратою годувальника, мають повідомляти про вступ або відрахування з навчального закладу, про переведення до іншого навчального закладу, влаштування на роботу та інші обставини, що впливають на пенсійне забезпечення.  Це необхідно для вірного нарахування пенсійних виплат та недопущення переплат пенсійних коштів.

Я — багатодітна мати, отримую пенсію за вислугу років. Чи має право батько на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку?

Згідно із пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон) жінки, які народили п’ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку,  мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років та за наявності не менше 15 років страхового стажу.

За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п’ятьох або більше дітей здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років та за наявності не менше 20 років страхового стажу.

Відповідно до статті 10 Закону, особі яка має право на різні види пенсії, призначають один із них на її вибір. Отже, якщо мати використала право на призначення пенсії (незалежно від виду) до досягнення пенсійного віку, передбаченого в статті 26 Закону, то батько не має права на призначення дострокової пенсії за віком. Оскільки Ви одержуєте пенсію за вислугу років, підстав для призначення Вашому чоловіку пенсії зі зниженням пенсійного віку як багатодітному батьку немає.

Мій чоловік працював електрозварником на комбайновому заводі імені Петровського, 1 вересня йому виповнилося 54 роки, чи може він звернутися  до Пенсійного фонду для перевірки пільгового стажу вже зараз?

На пільгових умовах право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи мають, зокрема, чоловіки, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, — за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць — після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

Слід відмітити, що загальний страховий стаж з 25 до 30 років збільшується поступово з 01.04.2015 по 01.04.2024 — щороку на півроку.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням 60-річного віку на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

Під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинними на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.

Основним документом, що підтверджує пільговий стаж, є трудова книжка. У випадках, коли в трудовій книжці немає відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах надається пільгова (уточнююча довідка) При підтвердженні роботи в шкідливих та важких умовах праці за Списками № 1 та 2 такі довідки, зазвичай, є обов’язковими, оскільки в трудових книжках не зазначається, у яких умовах працювали особи і чи були вони зайняті певними роботами або на певних виробництвах протягом повного робочого дня.

Уточнюючі довідки мають право видавати винятково підприємства, на яких працювала особа, або їх правонаступники. Якщо підприємство ліквідоване і правонаступника немає, підтвердження періодів пільгової роботи відбувається відповідною комісією, що створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України.

По ВАТ «Херсонські комбайни» триває процедура ліквідації. Пільгова довідка має бути видана за підписом ліквідатора.

Для визначення права на пільгову пенсію рекомендуємо з трудовою книжкою та пільговою довідкою звернутися до управління  Пенсійного фонду у м. Херсоні (вул. Комкова, 76А, каб.114), де працює сектор по обслуговуванню майбутніх пенсіонерів.

З яких строків змінюється порядок виплати пенсії після звільнення?

Порядок виплати змінюється з дня наступного за днем звільнення з роботи.

Одночасно повідомляємо, що відповідно до пункту 2.21 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1,  у разі звільнення  особа повідомляє органи Пенсійного фонду про дату звільнення тільки шляхом подання заяви.

При цьому  надається документ, що засвідчує відповідні відомості (копія трудової книжки із записом про звільнення та/або копія цивільно-правового договору).

Із 1 червня цього року спецпенсії не призначають. Чи дає це право державним службовцям, що працюють знову отримувати раніше призначену пенсію?

Тимчасово, з 01 квітня по 31 грудня 2015 року, у період роботи особи (крім інвалідів  та І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи, учасників бойових дій та членів сімей загиблих (померлих) військовослужбовців, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”) на посадах, які дають право на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених у законах України “Про статус народного депутата України”, “Про державну службу”, “Про прокуратуру”, “Про судоустрій і статус суддів”, пенсії не виплачують.

Із 1 червня 2015 року скасовано норми щодо призначення (перерахунку) пенсій відповідно до спеціальних законів.

Разом з тим зміни щодо порядку виплати пенсій не вносились.

Таким чином, для поновлення виплати пенсій особам, що працюють на посадах держслужбовців, немає підстав.

Джерело

Подписывайтесь на "Блокнот Херсона" в Telegram или Viber




Оставьте комментарий