ТОП 5 енерго здобутків України у 2020 році
В українській енергетиці накопичився цілий ряд проблем та провисань, ще й коронавірусна криза додалася. Але галузь не стоїть на місці. А навіть будує і створює великі та амбітні проекти та запускає їх у роботу.
До 29 річниці незалежності України Kosatka.Media згадала про найбільші енергопроекти та новації у вітчизняній енергетиці, втілені у життя та розпочаті за останній рік.
Ключ до «енерго Європи» – ПС Кремінська
Завдяки цій підстанції північ Луганської області перестала бути «островом», отримавши повноцінне електропостачання, убезпечене від відключень. Навіть більше, ПС Кремінська – це ключ до «енерго Європи». За словами голови правління «Укренерго» Володимира Кудрицького, підстанція «Кремінська» є останньою важливою віхою, яка дозволила вибудувати інфраструктуру, яка гарантує надійне живлення для споживачів у 2022 році, коли українська енергосистема за графіком повинна бути від’єднана від Росії і Республіки Білорусь.
ПС Кремінська» включає заходи ПЛ 500 кВ Донбаська – Донська та ПЛ 220 кВ Кремінська – Ювілейна. Будівництво завершилося у травні 2020 року, 14 травня обладнання підстанції було включено під навантаження. Після успішного завершення випробувань під навантаженням підстанція працює у штатному режимі у складі ОЕС України. Відтоді регіон отримує додаткові 500 МВт потужності.
Загальна трансформаторна потужність підстанції становить 501 МВА – автотрансформатор 500/220/35 кВ (4 фази по 167 МВА, одна резервна) українського виробництва ПрАТ «Запоріжтрансформатор». Основною особливістю підстанції є унікальні для України комплектні розподільчі пристрої з елегазовою ізоляцією (КРПЕ) 500 кВ і 220 кВ (виробництво «Hyosung», Корея), що мають високу експлуатаційну надійність (перший капітальний ремонт після 25 років експлуатації) та не вимагають постійної присутності експлуатаційного персоналу на підстанції. Крім того, завдяки компактності КРПЕ площа ділянки підстанції становить 3,3 га – що у 7 разів менше, ніж якби будували традиційні розподільчі пристрої.
На підстанції встановлено унікальну систему глибокої біологічної очистки стічних вод біопроцесор ЕКО-15, (Україна) зі ступенем очистки стічних вод на рівні 98%.
Найамбітніша Дністровська ГАЕС
В «Укргідроенерго» цей об’єкт називають «найамбітнішим проектом у сучасній Україні».
За проектом Дністровська ГАЕС має складатися із 7-ми гідроагрегатів загальною потужністю 2268 МВт в генераторному режимі та 2 947 у насосному, що ставить її на шосте місце у світі за встановленою потужністю.
На сьогодні повністю готова і функціонує перша черга ГАЕС у складі трьох гідроагрегатів. У генераторному режимі вони сумарно здатні видати потужність 972 МВт, що практично дорівнює потужності 1 блока атомної електростанції або, для прикладу, близько половини споживання київського енерговузла.
Нині ведеться будівництво другої черги ГАЕС – зводиться 4-й гідроагрегат.
Унікальність станції полягає в тому, що вона працює в режимі «насос – турбіна» та дозволяє використовувати акумульовану в нічний час енергію для виробництва електроенергії під час пікових навантажень на мережу.
Найбільша в Україні Покровська СЕС
Покровську сонячну електростанцію потужністю 240 МВт збудували восени 2019 біля села Покровське Нікопольського району Дніпропетровської області. Це також друга за потужністю СЕС у Європі. Вона складається з 840 тис. сонячних панелей, розміщених на 437 га.
Станція щорічно виробляє 400 млн кВт∙год «зеленої» електроенергії. Цього достатньо для забезпечення 200 тис. приватних будинків або квартир. І це скорочує викиди СО2 в атмосферу на 420 тис. тонн на рік.
Розробка нових технологій – водень у газопроводі
Україна активно цікавиться можливістю використання водневих технологій у енергетиці. У липні 2020 українські енергетики провели перший експеримент із використання водню в газорозподільній мережі. На спеціально підготовленому полігоні в Черняхові Житомирської області Регіональна Газова Компанія провела статичні випробування газових систем, при яких була досягнута 99% концентрація водню. Отримані в ході експерименту дані дозволять фахівцям і науковому співтовариству оцінити сумісність діючих газопровідних систем з новими видами енергії.
Для випробувань воднем газова система полігону в Черняхові була реконструйована фахівцями АТ «Житомиргаз» таким чином, щоб за складом обладнання, добірці матеріалів і ступеня їх зносу вона стала моделлю діючої газорозподільної системи.
Незалежний Оператор ГТС – новий цінний актив України
ТОВ «Оператор ГТС України» було створене в 2019 році з метою виконання міжнародних зобов’язань перед Енергетичним Співтовариством щодо забезпечення незалежності оператора газотранспортної системи України. Це природна монополія, яка забезпечує транспортування природного газу споживачам України та країн Європейського Союзу.
Починаючи з 1 січня 2020 року, «Оператор ГТС України» є сертифікованим оператором газотранспортної системи України і є повністю незалежним від вертикально-інтегрованих підприємств.
Акціонером ТОВ «Оператор ГТС України» є АТ «Магістральні газопроводи України», що знаходиться у 100% володінні Міністерства фінансів України.
«Оператор ГТС України» це:
Міжкордонні з’єднанання з операторами шести суміжних країн. 65 активних промислових майданчиків в усіх регіонах України. Понад 33 тис. км трубопроводів, 57 компресорних станцій, 33 газовимірювальні станції і 1 389 газорозподільних станцій. Близько 11 000 співробітників, з них близько 10 000 – виробничих професій.
Очікується, що компанія увійде у топ-10 підприємств України по відрахуванням до бюджету у 2020 році (з загальною сумою внеску до 15 млрд грн).
Автор Яніна Ткачук