Правила війни що змінилось у законодавстві про трудові відносини

Правила війни що змінилось у законодавстві про трудові відносини
Правила війни що змінилось у законодавстві про трудові відносини

І за якими правилами відбуватиметься працевлаштування вже відсьогодні

15 березня 2022 року Верховна Рада ухвалила Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (законопроєкт № 7160). 23 березня  документ підписав президент, і напередодні він набрав чинності. Цим законом установлюються нові правила організації трудових відносин в умовах воєнного стану всіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності.

Про ключові зміни в трудовому законодавстві, які спростять та оптимізують ведення бізнесу, розповіла Mind директор департаменту кадрового супроводу та HR компанії Nota Group Яна Декусар

Укладення трудового договору

З метою оперативного залучення нових працівників до виконання роботи роботодавці можуть укладати з новими працівниками строкові трудові договори на період дії воєнного стану або на період заміщення тимчасово відсутнього працівника.

У період дії воєнного стану умова про випробування при прийнятті на роботу може встановлюватися для будь-якої категорії працівників.

Переведення та зміна істотних умов праці

На період дії воєнного стану роботодавець має право перевести працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, без його згоди. Норми про двомісячний строк попередження працівника про зміну істотних умов праці не застосовуються.

Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця

Роботодавець має право розірвати трудовий договір з працівником у зв’язку з ліквідацією підприємства, викликаною знищенням у результаті бойових дій усіх виробничих, організаційних потужностей або майна підприємства.

Про таке звільнення працівник попереджається не пізніше ніж за 10 днів із виплатою вихідної допомоги в розмірі не менше середнього місячного заробітку.

Відпустки

На період воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику в наданні будь-якого виду відпусток, крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки по догляду за дитиною, якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах, віднесених до критичної інфраструктури.

Упродовж періоду воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати відпустку без збереження заробітної плати без урахування обмеження щодо максимальної тривалості такої відпустки (ч. 1 ст. 26 Закону України «Про відпустки»).

Встановлення та облік часу роботи та часу відпочинку

Допускається збільшення тривалості робочого часу працівників у період воєнного стану з 40 годин до 60 годин на тиждень.

Оплата праці

У разі неможливості виплати заробітної плати через воєнні дії, виплата заробітної плати може бути зупинена до моменту відновлення можливості підприємства здійснювати основну діяльність.

Залучення до роботи деяких категорій працівників

На час дії воєнного стану дозволяється застосування праці жінок (крім вагітних жінок і жінок, які вигодовують дитину віком до одного року) на важких роботах і на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах.

Зупинення дії трудового договору

Зупинення дії трудового договору – це тимчасове звільнення роботодавця від обов’язку забезпечувати працівника роботою і тимчасове звільнення працівника від обов’язку виконувати роботу за укладеним трудовим договором. Зупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.

Дія трудового договору може зупинятися у зв’язку з військовою агресією проти України, що унеможливлює виконання ним роботи.

Відшкодування заробітної плати, гарантійних і компенсаційних виплат працівникам на час зупинення дії трудового договору в повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію.

На час воєнного стану організація кадрового діловодства та архівного зберігання кадрових документів здійснюється на розсуд роботодавця.

Зупинення дії окремих положень колективного договору

Дія окремих положень колективного договору за ініціативою роботодавця на час воєнного стану може бути зупинена.

Якщо працівник у період воєнного стану фактично не працює в роботодавця, є можливість:

  • зупинити на час воєнного стану дію трудового договору з працівником і не виплачувати заробітну плату в цей період.

Важливо:

Застосування зупинення можливо в разі, коли підприємство або окремі підрозділи (відділи) підприємства в силу об’єктивних підстав не можуть виконувати та здійснювати свою діяльність у зв’язку з військовою агресією проти України.

Як приклад наведемо такі обґрунтування:

  • бойові дії відбуваються на території, де знаходиться компанія, знищення складів, автотранспорту тощо;
  • припинення сполучення між містами, неможливості дістатися до місця виконання посадових обов`язків;
  • загибель ключових співробітників, що унеможливлює роботу підприємства або відповідного підрозділу;
  • неможливість виконання своїх посадових обов’язків у дистанційному режимі.

Цей перелік не є вичерпним. Кожне таке зупинення необхідно детально обґрунтовувати зі складанням відповідних актів і відібранням письмових пояснень від співробітників.

Оформлюється зупинення наказом по підприємству та доводиться до відома працівників, зазначених у наказі.

У разі якщо таке зупинення вводиться також внаслідок неможливості працівників виконувати свої трудові обов’язки: необхідні відповідні письмові пояснення від працівника стосовно неможливості виконувати трудові обов`язки та неможливості перейти на дистанційну роботу; у разі відсутності зв’язку з працівником – складається відповідний акт по підприємству з фіксацією цієї ситуації

  • Запропонувати співробітникам оформити відпустку за власний рахунок на весь період воєнного стану.

Важливо:

Така відпустка оформлюється виключно за бажанням працівника та лише за наявності написаної співробітником заяви.

ЯНА ДЕКУСАР, керівник HR-напрямку компанії Nota group

Джерело: mind.ua

Подписывайтесь на "Блокнот Херсона" в Telegram или Viber