Які пільги на комунальні послуги існують в Україні та як оплатити рахунки

Деякі групи громадян України мають право отримувати пільги на комунальні послуги. У цій статті ми розповімо, хто саме може розраховувати на підтримку з боку держави, розглянемо, як оплатити рахунки та як здійснюються виплати пільг, оцінимо деякі статистичні дані.

Які пільги на комунальні послуги існують в Україні та як оплатити рахунки
Які пільги на комунальні послуги існують в Україні та як оплатити рахунки

Згідно з чинним законодавством розмір пільг варіюється в межах від 25 до 100% від загального комунального чека. Отримати їх можуть різні категорії громадян, однак здебільшого за умови, що середньомісячний сукупний дохід сім’ї пільговика в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, інформує psm7.com.

З 1 січня 2024 року розмір податкової соціальної пільги становить 4240 грн (місячний прожитковий мінімум для працездатних осіб 3028 грн станом на 1 січня звітного податкового року, помножений на 1,4 та округлений до найближчих 10 грн (абзац 1 підпункту 169.4.1 статті 169 Податкового кодексу України)).

При цьому державою передбачено надання пільг без врахування доходів для ряду категорій громадян, серед яких учасники бойових дій, члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни із числа учасників АТО, також передбачені пільги інвалідам 3 групи на комунальні послуги тощо, детальніше ознайомитись зі списком.

Пільги, як правило, надаються на:

  • паливо та скраплений газ;
  • оплату послуг ЖКГ (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, теплопостачання, електроенергія, газ, опалення, вивезення сміття);
  • житло (оплата послуг з утримання будинків та споруд, прибудинкових територій, квартплата, управління багатоквартирним будинком).

Хто має право на пільги на комунальні послуги:

  • багатодітні родини (троє та більше дітей) — 50% знижки за користування комунальними послугами (газопостачання, електропостачання та інші послуги) та вартості скрапленого балонного газу для побутових потреб у межах норм, визначених законодавством;
  • особи, які отримали інвалідність внаслідок війни — 100%;
  •  члени родин загиблих захисників — 50%;
  • учасники бойових дій (УБД) — 75%;
  • особи, які мають особливі заслуги перед Україною та члени їх сімей (у разі смерті) — 100%;
  • пенсіонери, які є колишніми педагогами, медиками, працівниками бібліотек (лише особи, які працювали в сільській місцевості) — 100%;
  • особи, які мешкають у сільській місцевості та робота яких пов’язана зі сферою культури — 100%.


Як оформити пільги на комунальні послуги (УБД, пенсіонери, багатодітні сім’ї тощо)

Щоб скористатися пільгами, необхідно подати відповідну заяву та документи. Зробити це можна особисто, поштою або онлайн.

Особисто подати заяву можна звернувшись до найближчого сервісного центру Пенсійного фонду України (ПФУ), незалежно від місця реєстрації особи або місця фактичного проживання; до виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, відповідних територіальних громад; до ЦНАПу.

Щоб подати заявку поштою, необхідно надіслати копії документів на поштову адресу Головного управління ПФУ в вашій області, за місцем проживання.

Можна також подати онлайн — через вебпортал електронних послуг ПФУ (https://portal.pfu.gov.ua); Портал Дія (https://diia.gov.ua). Перед поданням потрібно підготувати скановані копії необхідних документів і подбати про наявність кваліфікованого електронного підпису.

Також подати заявку може член сім’ї (за довіреністю, яка може бути посвідчена навіть командиром частини, де служить військовий, або керівником медичного закладу, де військовий проходить лікування на стаціонарі).

Щоб отримати пільги потрібно:

  • заповнити заяву про внесення відомостей до Реєстру осіб, які мають право на пільги;
  • заповнити заяву про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу;
  • пред’явити: документ, який підтверджує право на пільгу (наприклад, посвідчення УБД або документи, що підтверджують проживання в сільській місцевості); паспортний документ (для підтвердження особи); реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП, ідентифікаційний код).

Як оплатити комунальні послуги через інтернет

Для прикладу розглянемо процес оплати комунальних послуг через сервіс Portmone. Чому саме цей сервіс? Він має декілька переваг:

  • мінімальна комісія чи її відсутність;
  • інтуїтивно зрозумілий інтерфейс і наявність підказок;
  • нагадування про необхідність оплати;
  • можливість створювати шаблони, налаштовувати автоплатежі, переказувати кошти постачальникам послуг без заповнення даних одержувача;
  • спеціальні пропозиції для зареєстрованих користувачів.

Щоб здійснити оплату комуналки онлайн (з мобільного телефону чи комп’ютера), вам знадобиться:

  • зайти на сервіс portmone.com.ua;
  • вибрати тип послуги;
  • знайти потрібне вам підприємство або скористатися рядком пошуку (можна для прискорення процесу ввести регіон, у якому компанія надає послуги);
  • вписати номер особового рахунку або іншу необхідну інформацію;
  • натиснути «Оплатити»;
  • ознайомитися з виставленим рахунком або самостійно ввести суму до оплати;
  • вказати дані своєї банківської картки та адресу електронної поштової скриньки;
  • ще раз натиснути «Оплатити».

Щоб оплачувати комуналку без комісії, послуги  інтернету https://www.portmone.com.ua/catalog/internet та телебачення, можна активувати спеціальний тарифний план «Місяць», доступний усім зареєстрованим користувачам сервісу. Детальніше читайте на сторінці оператора платіжних послуг.

Статистичні дані щодо платежів

Наведемо декілька статистичних даних, стосовно того, як клієнти оплачують комунальні послуги онлайн. Спостерігаючи за динамікою платежів, аналітики Portmone зафіксували поступове кількісне відновлення транзакцій, починаючи з липня 2022 року з плавним зростанням середнього чека з корекцією на сезонний фактор.

Які пільги на комунальні послуги існують в Україні та як оплатити рахунки
Які пільги на комунальні послуги існують в Україні та як оплатити рахунки

З червня 2023 відмічається зростання середнього чека на оплату комунальних послуг (консолідовані платежі) та електроенергії, пов’язане зі зростанням тарифів на останню на 69,7% (за даними Державної служби статистики України, січень 2023 до січня 2024).

Які пільги на комунальні послуги існують в Україні та як оплатити рахунки
Які пільги на комунальні послуги існують в Україні та як оплатити рахунки

Скасування Урядом у грудні 2023 року мораторію на відключення боржників, запровадженого в березні 2022 року, не спричинило значного зростання середнього чека по клієнтам. Це свідчить про регулярність клієнтських оплат за спожиті послуги на користь постачальників серед клієнтів Portmonе, та, як наслідок, відсутність ажіотажу, пов’язаного зі змінами у законодавстві.

Як здійснюється виплата пільг

Пільги на оплату ЖК послуг можна отримати через перерахування від Пенсійного фонду. Пенсіонерам гроші нараховують на пенсійний рахунок. Іншим громадянам — на банківський рахунок (якщо він відсутній, традиційно створюється в Ощадбанку). При цьому, отримати гроші можна й в іншій фінансовій установі або через Укрпошту (з відповідною заявою потрібно звернутися до ПФУ).

Варто зазначити, що органи місцевого самоврядування можуть надавати також інші пільги. Щоб дізнатися про них детальніше варто звернутися до органів місцевої влади.

Висновок

Пільги на комунальні послуги багатодітним сім’ям, військовослужбовцям, особам з інвалідністю та ін. відрізняються за розміром та сягають від 25 до 100%. Більшість громадян не можуть отримувати допомогу від держави, якщо середньомісячний дохід сім’ї пільговика в розрахунку на одну особу за попередні півроку перевищує визначену суму.

Подати заявку на пільги можна як особисто, так і через пошту або онлайн. Для цього можна скористатися, наприклад, платформою Дія. Зручно оплатити комунальні послуги можна через Portmone. Як показують статистичні дані, багато українців обирають саме оплату онлайн, навіть під час активних бойових дій.

Важливо пам’ятати, що, наприклад, пільги учасникам бойових дій на комунальні послуги, та пільги багатодітним сім’ям, мають різні особливості отримання. Багатодітній сім’ї, яка вперше отримала посвідчення, для отримання пільги на оплату житлово-комунальних послуг необхідно бути зареєстрованими в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги.

Пільги військовослужбовцям на комунальні послуги видаються за наявності посвідчення УБД чи документу, що підтверджує статус людини з інвалідністю внаслідок війни. При цьому, посвідчення УБД має бути наявним, а не перебувати в процесі отримання. Таких нюансів не дуже багато, але їх варто враховувати.





Оставьте комментарий