Як відсіюватимуть зайвих в отриманні субсидій та пільг в Україні

yak-vidsiyuvatimut-zajvix-v-otrimanni-subsidij-ta-pilg-v-ukrauni Як відсіюватимуть зайвих в отриманні субсидій та пільг в Україні
Як відсіюватимуть зайвих в отриманні субсидій та пільг в Україні

Як відсіюватимуть зайвих в отриманні субсидій та пільг в Україні

Близько 5 млрд грн – саме таку суму в бюджеті на цей рік планує заощадити Мінфін за рахунок проведення аудиту та верифікації соціальних виплат громадянам.

«Публічний аудит» пропонує погляд на те, з якими змінами зіткнуться українці в ході так званої нормалізації системи соціального захисту та аудиту виплат.

Завдяки нещодавно внесеним змінам до Закону «Про банки та банківську діяльність», Мінфін отримав право отримувати інформацію, яка належить до банківської таємниці. Тепер усе, що стосується обслуговування рахунків фізосіб, операцій за ними, – фактично безперешкодно опиниться у віданні цього відомства.

Такий контроль дозволить Мінфіну відсіювати «зайвих» в отримуванні субсидій та пільг. Адже, хоча в цьому році й збільшено фінансування субсидій до 35 млрд грн (на 90%), не потрібно забувати, що й чергове підвищення тарифів не за горами, а це вимагає збільшення розміру компенсацій із державного бюджету. Не забуваймо, що до середини 2017 року всі тарифи в країні мають бути економічно обґрунтованими, а вартість природного газу – рівноцінною імпортній ціні.



За прогнозом «Публічного аудиту», таки на повну запрацює Постанова Кабміну щодо порядку надання субсидій (№ 848 від 21.10.1995 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива»), ключові зміни до якої були внесені 1 травня 2015 року. Вона визначає: претендент на субсидію, який має додаткові джерела для існування, не зазначені в декларації про доходи та майно, не має права претендувати на отримання допомоги від держави.

Тобто, якщо:

— Пенсіонер проживає з 18-річним онуком, який купив собі телефон без її відома за свої накопичені гроші, він субсидії не отримає.

— Молода сім’я, що проживає в кредитній або орендованій квартирі, яка дозволила собі придбати телевізор чи холодильник, субсидію не отримає.

— Вчитель, лікар, охоронець, продавець, рядовий держслужбовець із зарплатою у 2000 грн. субсидію не отримає, якщо робитиме ремонт у квартирі, дорожчий 50 тис. грн.

— Здаєте в оренду житлове приміщення або його частину? Наприклад, бабусі здають студентам якісь кімнати, – субсидії не буде.

— Всі, хто працює без оформлення в установленому порядку трудових відносин, субсидії не отримають.

— Усі, хто отримує дохід від утримання худоби, птахів, інших тварин, про субсидію можуть забути.

Ще можливі варіанти: якщо зафіксовано адміністративні правопорушення за порушення правил торгівлі (без документів, у недозволених місцях, без сплати ринкового збору тощо), людина також не зможе розраховувати на субсидію.

Яким чином держава перевірятиме відомості, відображені у деклараціях? Для цього слугуватиме інформаційна база, де зібрано дані за деклараціями осіб плюс відомості з ДФС, Пенсійного фонду, фондів соціального страхування, вищих навчальних закладів.

«Тепер процес перевірки доходів громадян, зважаючи на можливість отримання Мінфіном інформації про відкриті рахунки українців, операції та залишки на них, зможе працювати в режимі нон-стоп, а картина за обігом коштів українців буде максимально повною. Виявили недостовірні дані про доходи та майновий стан? Субсидія скасовується, а людина має повернути подвійну суму від уже раніше нарахованої. Власне, процес таких перевірок станом на сьогодні вже запущено – він невідворотний та цілком очікуваний протягом цього року», – прогнозує керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб.

Власне, підтвердженням цього слугує лист про наміри України до МВФ, який інформує, що для підтримки запланованих соціальних реформ у травні 2016 року буде створено централізовану систему моніторингу характеристики домогосподарств, що беруть участь у програмах пільг і субсидій на оплату ЖКП, яка міститиме інформацію про кількість отримувачів, дохід та суму субсидій.

У цьому році Уряд намагався максимально скоротити видатки державного бюджету і неймовірними потугами досягти його цифрового дефіциту на рівні 3,7 % ВВП, необхідних для виконання вимог МВФ. Відбувалося це за рахунок насамперед соціальної сфери. Можна припустити, що і в наступних роках буде та ж історія, адже інших шляхів влада не вбачає. Проте чи розуміє вона, що під основний удар тому числі ставляться люди, які живуть за межею бідності в Україні?

Джерело





Оставьте комментарий