Уряд хоче впровадити базову соціальну допомогу що зміниться для пенсіонерів

Уряд хоче впровадити базову соціальну допомогу що зміниться для пенсіонерів
Уряд хоче впровадити базову соціальну допомогу що зміниться для пенсіонерів

Міністерство соціальної політики України підготувало проєкти поправок до законів стосовно надання базової соціальної допомоги та соціальних стипендій.

Запропоновані зміни передбачають виключення прожиткового мінімуму з процесу визначення розмірів виплат, повідомляє psm7.com.

Як зазначається в пояснювальній записці, прожитковий мінімум втратив свою первинну функцію як критерій для визначення ризику бідності громадян. Він перетворився на розрахунковий показник, до якого прив’язано все більше виплат, доплат та інших показників, не пов’язаних із системою соціальної підтримки.Зараз до прожиткового мінімуму в законодавстві прив’язано понад 180 видів виплат, більшість з яких не мають стосунку до визначення бідності.

У багатьох випадках розмір соціальних допомог визначається не доходами родини відносно прожиткового мінімуму, а певним коефіцієнтом. Розробники проєкту зазначають, що це унеможливлює використання прожиткового мінімуму за призначенням та швидке реагування держави на ризик бідності.

Як це вплине на пенсії

Для людей, які мають право на пенсію за віком або досягли віку, визначеного Законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», але не мають необхідного страхового стажу для отримання пенсійних виплат, розмір базової величини визначається пропорційно до їхнього страхового стажу і складає:

  • для осіб зі страховим стажем менше 10 років – 60%;
  • для осіб зі страховим стажем від 10 до 20 років – 70%;
  • для осіб зі страховим стажем від 20 до 30 років – 80%;
  • для осіб зі страховим стажем 30 і більше років – 100%від базової величини.

Розмір базової допомоги

Міністерство соціальної політики пропонує на 2025 рік встановити базову величину в розмірі 4 000 гривень на першу особу в домогосподарстві та 70% від цієї суми – на наступних членів сім’ї.

Це стосується кожної дитини, дитини з інвалідністю, особи з інвалідністю I або II групи, дитини, яка утримується матір’ю-одиначкою, або дитини, яка утримується батьком-одинаком чи усиновлювачем.

При розрахунку базової суми у розмірі 4 000 гривень взято середньостатистичну сім’ю з двох працездатних дорослих і двох дітей віком від 6 до 18 років.

Наразі прожитковий мінімум для такої родини становить: 12 448 гривень = 3 028 гривень (для працездатних осіб) х 2 + 3 196 гривень (для дітей віком від 6 до 18 років) х 2.

З урахуванням очікуваного зростання прожиткового мінімуму на 12,8% та інфляції споживчих цін на 8,9%, прожитковий мінімум на одну особу в такій родині становитиме 3 822,75 гривень (12 448 гривень х 12,8% х 8,9% : 4).

Згідно з базовою соціальною допомогою, запропонованою в законопроєкті, така родина отримає 4 000 гривень (на першого члена сім’ї) + 2 800 гривень (70% від 4 000 грн) х 3 особи = 12 400 гривень, що відповідає діючому прожитковому мінімуму сім’ї.

Подписывайтесь на "Блокнот Херсона" в Telegram или Viber
Оставьте комментарий