35 років тому Азімов розповів як уявляє 2019 рік Чи збулися прогнози?
Наприкінці 1983 року американського письменника-фантаста попросили розповісти, яким він уявляє собі 2019 рік.
Повідомляє ВВС Україна
Тепер, 35 років потому, його прогнози можна порівняти з реальністю. Деякі з них виявилися точними.
Азімов передбачив зростання популярності комп’ютерів. В статті для видання Toronto Star він заявив, що суспільство досягне того рівня, коли просто «не зможе без них існувати».
«Думати, що комп’ютери захоплять світ, на той момент було дуже проникливим», — вважає Калум Чейз, автор як художніх, так і науково-популярних книг про штучний інтелект.
«У 80-х роках більшість босів ще не користувалися комп’ютерами. Вони були в їхніх секретарів, які роздруковували для своїх керівників електронні листи, аби ті їх читали. Інтернет був всюди, але мало хто про це знав», — додає Чейз.
Азімов також передбачив, що робототехніка здійснить революцію у багатьох сферах, й автоматизація праці стане причиною відмирання окремих професій.
Письменник також вважав, що у 2019 році система освіти працюватиме геть по-іншому, ніж у 1980-х. Він прогнозував, що дітям більше не потрібні будуть викладачі — хіба що для того, аби чимось їх зацікавити чи надихнути. Діти, передбачав Азімов, навчатимуться вдома за допомогою комп’ютерів.
Цей прогноз поки не збувся — школи й досі роблять ставку на традиційні методи освіти, що застосовувались протягом багатьох років. Попри це, вважає Калум Чейз, це передбачення Азімова рано чи пізно збудеться — це питання кількох десятиліть, каже він.
Людина і космос
Де прогнози Азімова виявилися менш точними, так це у тому, що стосується відносин людства і космосу. Письменник передбачав, що до 2019 року на Місяці вже працюватимуть гірничовидобувні фабрики і сонячна електростанція, які дозволили б побудувати там перше космічне поселення.
«Після розвалу Радянського Союзу космічні змагання між США і СРСР припинилися. Це зняло з Америки той тиск, який існував раніше і змушував Штати робити все, аби перемогти СРСР заради власного престижу і з політичних міркувань. Після краху Союзу отримати необхідні бюджети через Конгрес стало неможливим», — каже Калум Чейз.
Щоправда, варто зауважити, що у 2017 році Білий дім оголосив про плани повернутися на Місяць і побудувати там постійні будівлі для досліджень і експериментів.
Засновник компанії SpaceX Ілон Маск сподівається, що вже у 2023 році до Місяця відправиться перший приватний пасажирський рейс.
Азімов також був правий у тому, що проблема перенаселення Землі ставатиме все серйознішою — так само, як і рівень забруднення середовища.
Але письменник був налаштований оптимістично: за його прогнозами, до 2019 року технологічний прогрес мав дозволити отримати інструменти, які б розвернули процес погіршення стану середовища у зворотній бік.
Якими будуть наступні 30 років?
«Його прогнози абсолютно захоплюють, — каже Калум Чейз. — Цікаво, що у деяких речах він помилився, але водночас багато в чому він виявився правим. Він був генієм».
«Його стаття демонструє деякі загальні риси майбутнього, навіть якщо окремі деталі є помилковими».
Що ж стосується наступних 30 років, то пан Чейз прогнозує кардинальні зміни.
«Я не впевнений, що хтось усвідомлює, наскільки серйозні зміни чекають на нас впродовж наступних 30 років», — розповів він BBC.
Річ, яку Азімов у своєму прогнозі взагалі не згадує, — штучний інтелект. Саме розвиток цієї технології, вважає Чейз, стане ключовим на кілька наступних десятиліть.