Що буде з держбанками в Україні проект оновленої стратегії Мінфіну
Оновлена стратегія держбанків може передбачати скорочення до 2022 року частки банківських активів, що контролюються державою, до менше ніж 20% (наразі ж держава контролює понад 50% активів системи). При цьому планується продаж 20% щонайменше трьох банків, пише Finbalance.com.ua з посиланням на «Економічна правда» з посиланням на проект документу (який, проте, як зазначається, може ще зазнати змін).
Згідно з проектом оновленої стратегії держбанків, очікується продаж банківських активів міжнародним банкам та міжнародним фінансовим інституціям, а також вихід українських банків на IPO. Продаж активів приватним інвестфондам та місцевим інвесторам — можливі, але менш привабливі сценарії, уточнюється в документі.
Також передбачається створення спецпідрозділу з управління та нагляду за державними активами. Субординація наступна: «Кабмін — Мінфін — спецпідрозділ з управління державними банківськими активами — банки».
Приватбанк
Продаж банку передбачений не раніше 2022 року.
Банку пропонується зосередитися на розвитку роздрібного сегменту із значною підтримкою малого та середнього бізнесу. Також «Приват» може працювати і в корпоративному сегменті, однак цей напрямок для банку буде менш пріоритетним.
Стратегія Приватбанку базується на підтримці росту роздрібного напрямку — частку ринку потрібно зберегти на поточному рівні. Банк також повинен скоротити пасиви.
Попереду в Приватбанку — активізація роботи з малим та середнім бізнесом, що передбачає оновлення функцій продажу та розробки продуктів для МСБ та розвиток напрямку роботи із середнім бізнесом.
Ключові параметри Привату у 2022 році: чистий дохід — 8,4 млрд грн, RоE (Коефіцієнт рентабельності власного капіталу) — 25%, C/I (cost/income співвідношення витрат до доходів) — 48%, TRS (англ., total reserves securities — ОВДП на балансі) — 81 млрд грн.
Ощадбанк
Мінфін планує вихід Ощадбанку на IPO наприкінці 2021 року.
Банк має зберегти позиції в корпоративному сегменті, підтримуючи на поточному рівні частку корпоративного кредитування, а також нарощувати пасиви юросіб. Поставлена ціль для Ощадбанку в майбутньому — лідер на ринку іпотеки.
В планах скорочення його філій з нинішніх 3300 до 1900-2100. На філіали, що залишаться, чекає зміна розташування та ребрендинг.
Один з пріоритетів для розвитку — напрямок ІТ, а саме розробка централізованої системи підтримки, поліпшення цифрових каналів, підвищення ІТ-безпеки
Ключові параметри Ощадбанку у 2022 році: чистий дохід 4,7 млрд грн., RоE– 15%, C/I – 63%, TRS – 43 млрд грн.
Укргазбанк
Укргазбанк планується приватизувати швидше за інші банки — до кінця 2018 року держава готова продати його міноритарний пакет. Банку пропонується закріпити його нинішній бренд у вигляді «Екобанку» та забезпечити фінансування 30% проектів у сфері енергоефективності.
На Укргазбанк чекає впровадження корпоративного управління, що передбачає структурування корпоративної ієрархії за міжнародними стандартами. Додаткові цілі — удосконалення ліквідності та платоспроможності банку, підтримка клієнтського кредитного портфоліо.
Ключові параметри Укргазбанку у 2022 році: чистий дохід 0,3 млрд грн., RоE– 6%, C/I – 82%, TRS – 6 млрд грн.
Укрексімбанк
Можливі дві опції.
Перший варіант передбачає, що банк сфокусується на експортно-імпортних операціях, а також розвитку різних некредитних продуктів, наприклад, експортних гарантій. Також, виходячи з документ, банк зменшить обсяг неорієнтованих на експорт кредитів, зосередившись на підтримці стратегічних галузей, наприклад, оборони.
Ключові параметри Укрексімбанку у 2022 році: чистий дохід 2 млрд грн., RоE – 14%, TRS – 23 млрд грн. + додатковий чистий дохід, згенерований експортерами у 2018-2022 рр – 9 млрд грн.
Другий варіант передбачає, що банк продовжить працювати за чинною бізнес-моделлю і поступово готуватиметься до продажу.