Імунолог Андрій Волянський Жорсткий карантин розтягне пандемію COVID19 в Україні на довгі роки

Імунолог Андрій Волянський Жорсткий карантин розтягне пандемію COVID19 в Україні на довгі роки

Доктор медичних наук, завідувач лабораторією імунореабілітології Інституту мікробіології та імунології ім. Мечникова Андрій Волянський одним з перших в Україні висловився проти тотального карантину, оскільки, на його думку, жорсткі обмежувальні заходи приведуть до катастрофічних наслідків в економіці країни і не вирішать проблему з пандемією COVID -19. Більш того, такого роду заходи розтягнуть карантин в Україні на роки, не давши можливості перехворіти і створити колективний імунітет для того прошарку населення, для якого коронавірус не несе серйозних загроз.

Навпаки, Андрій Волянський ще на початку карантину, навесні цього року, закликав владу зосередити зусилля на захисті особливо вразливих груп населення – людей з хронічними захворюваннями, відсоток летальних випадків серед яких залишається вкрай високим, інформують Економічні Новини.

В ексклюзивному інтерв’ю для «Економічних новин» Андрій Волянський поділився своїм поглядом на нинішню зростаючу статистику по COVID -19  в Україні, розповів чому не поділяє песимізм і нагнітання психозу з боку МОЗ, порекомендував як підготуватися до осінньо-зимового сезону, розповів чому діти обов’язково повинні ходити в школу, а також поділився своєю статистикою, згідно з якою Україна, по суті, ще навіть не вступила в коронавірусну пандемію.

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) опублікувала заяву, в якій закликає країни утриматися від жорсткого карантину, порекомендувавши залишити тільки соціальне дистанціювання і носіння масок. На вашу думку, чому МОЗ України наполегливо продовжує «зонувати» країну, по суті, паралізуючи цілі регіони, що згубно позначається на економіці і рівні життя населення?

МОЗ вкрай інертна структура, яка не може швидко перебудуватися. Саме тому рекомендації ВООЗ про недоцільність жорсткого карантину не будуть взяті на озброєння вітчизняними чиновниками в найближчій перспективі. Більш того, з боку МОЗ йде планомірне і постійне нагнітання ситуації з COVID -19 протягом останніх двох місяців. Ми постійно чуємо про те, що захворюваність в країні зростає і виною всьому українці, які не дотримуються заходів безпеки: не носять маски і не дотримуються соціальної дистанції.

Переконаний, що така постановка питання, за своєю суттю, є хибною і неправильною. Я вважаю, що всі ці п’ять місяців Україна знаходиться на вкрай низькому рівні захворюваності та летальності. На мій погляд, МОЗу треба визнати свої заслуги щодо стримування пандемії, оскільки Україна не повторила досвід Західної Європи. Але тут палиця з двома кінцями. Україна отримала зовсім несподіваний ефект від жорсткого карантину – відсутність колективного імунітету. По суті, ми навіть не вступили в першу хвилю коронавірусу. Країна в цілому не знайома з вірусом в таких масштабах як Західна Європа і США. Звертаю вашу увагу, що я кажу про тих людей, для яких цей вірус не несе небезпеки, і які могли б цілком успішно вже на сьогоднішній день створювати колективний імунітет. Але ми наполегливо розтягуємо пандемію навіть не на місяці, ми розтягуємо її на роки. Я вже багато місяців намагаюся донести одну просту думку про те, що Україні необхідно зосередитися на захисті груп ризику, а іншим – дозволити хворіти і напрацьовувати колективний імунітет.

Ви сказали про те, що Україна, по суті, ще навіть не вступила в пандемію, чому? Степанов упевнений, що першу хвилю ми пройшли і у нас вже почалася друга хвиля. Чого нам чекати восени, враховуючи що сезонний грип ніхто не скасовував?

Безумовно, грип ніхто не скасовував і характерна для нього зимова сезонність в північній півкулі, звичайно, буде. Ми не знаємо який нас чекає штам грипу в цьому році. Буде він більш м’яким, або більш жорстким. Але те, що він буде – це факт. Грип такий же неминучий, як і зима. В даному випадку нас хвилює питання нашарування грипу та коронавірусу, наслідки від яких можуть бути дуже серйозні. Зараз неможливо спрогнозувати як ці два фактори поведуть себе разом. Є таке поняття як інтерференція – це коли організм бореться з однією вірусною інфекцією, і коли його атакує інша вірусна інфекція, він з нею краще і швидше справляється. Але можлива й зворотна сторона в плані накладення вірусів. Це те, що називається суперінфекція. Коли після одного вірусу відразу приходить другий і пацієнт отримує більш важкий перебіг захворювання і, як наслідок, серйозні ускладнення. І на сьогоднішній день вкрай складно спрогнозувати, що нас чекає в осінньо-зимовий період, з огляду на поточну ситуацію з коронавірусом і приходом сезонного грипу. Вважаю, що правильним буде починати готуватися до гіршого: накладення грипу на коронавірус, що в результаті викличе суперінфекції. А це означає, що необхідно йти по шляху агітації вакцинації проти грипу, поки у нас немає вакцини проти коронавірусу. І повторю ще раз, в цей період необхідно більш активно захищати групи ризику.



Напередодні початку навчального року батьки побоюються, що школи і вузи остаточно переведуть в режим онлайн, що, на їхню думку, істотно знизить якість освіти. Незважаючи на те, що діти і підлітки – найменш вразлива категорія населення. На вашу думку, подібні методи МОЗу дійсно виправдані?

Що стосується перспективи першого вересня в регіонах з червоної зони піти на дистанційне навчання, така ймовірність велика. Але мені здається, що це величезна помилка. Необхідно дозволити дітям перехворіти. Більш того, я впевнений, що багато хто з них вже зіткнувся з коронавірусом, більшість про це навіть не здогадується.

Першого вересня я буду проводити в Харкові тестування школярів, щоб зрозуміти який відсоток з них вже має антитіла до COVID-19. Це необхідно зробити для того, щоб оцінити ризики і отримати розуміння того, що нас чекає вже цієї осені. Переконаний, Україні вкрай необхідний імунний щит і його треба якимось чином створювати. Якщо ви подивитеся на динаміку по захворюваності в Західній Європі, то виявите, що у них зараз йде друга хвиля захворюваності. Що характерно, кількість летальних випадків мінімальна. Тому що вони пережили першу хвилю, коли щодня помирало від 100 до 1000 осіб на добу. Зараз у них значно краща ситуація, оскільки найбільш вразлива категорія, на жаль, померла і з’явився певний імунний прошарок у тих, хто переміг хворобу. Нехай він незначний, близько 10-20%, але він є.

Статистика по захворюваності на CОVID-19, яку оприлюднює МОЗ останнім часом, демонструє стабільне зростання і суцільні антирекорди. Як ви думаєте, з чим це пов’язано, почали більше хворіти, або почали більше тестувати?

Якщо чесно, я зовсім не розумію, чому МОЗ просто не визнати, що вони почали робити більше тестів. Це їх безумовне досягнення і великий плюс. Цілком логічно, що з ростом кількості тестованих – збільшується і показник по захворюваності. Але в Міністерстві продовжують наполегливо нагнітати ситуацію в країні аргументуючи зростання кількості інфікованих недотриманням заходів безпеки. І продовжують наполягати на посиленні карантинних заходів. У мене зовсім інша логіка щодо цього.

Ходять уперті чутки, що карантин посилюється і зростає статистика напередодні місцевих виборів? Ляшко заявив про можливість скасування виборів у разі погіршення епідемічної ситуації.

Я вже знайомий з цим припущенням, і, на мій погляд, воно дуже багато ламає і перекроює в нинішній загальній картині. Я хочу сподіватися, що це лише припущення, а не реальні плани Уряду. Я не маю права шукати якусь політичну підоснову в цій історії, але безумовно, можливі різні варіанти. Коронавірусний спецфонд витратили, потрібен наступний транш. Як з убогої країни з профіцитним бюджетом спробувати вичавити додаткове фінансування? Тільки нагнітаючи ситуацію.

Степанов рапортує про розгортання 34 тисячі ліжок при тому, що в стаціонарах знаходиться близько 6 тисяч осіб. Влада очікує стрімкого злету інфікованих до осені, або освоюють антикоронавірусний фонд?

Те, що розгортається більше ліжок – добре. Необхідний певний запас міцності напередодні осені. Те, що може бути заповнене 10 – 20 тисяч місць в стаціонарі, і що у медиків будуть додаткові місця, які будуть забезпечені киснем – відмінно. Це говорить про те, що у держави є якийсь запас міцності, а у нас немає приводу для паніки.

Більш того, у нас з’являється впевненість в тому, що ми цю осінь і зиму переживемо. Але у мене величезна претензія до Міністерства і Кабміну, оскільки ми як і раніше не захищаємо групи ризику. Найсприятливіші країни, такі як: Сінгапур, Кувейт, і навіть Білорусь, поставили своїм пріоритетом захист груп ризику. Там існує певна градація в залежності від хронічних захворювань пацієнта. Наприклад, цукровий діабет першого типу, другого типу, вагітні, ішемічна хвороба серця, бронхіальна астма. Для кожної категорії написаний свій план дій у разі хвороби. Ці категорії населення знаходяться під контролем. Дивно, чому Україна не йде цим шляхом. Очевидно, що в цих групах летальність в десять, а то й в сто разів вище, і нам необхідно першими захищати людей з хронічними захворюваннями. Я розумію, що ми не зможемо профінансувати таку програму як в Сінгапурі, до слова, там летальність 0,5%, але ми можемо хоча б зробити певні кроки в цьому напрямку. Я не розумію, чому вітчизняному Міністерству так складно перебудуватися? Можливо, ці очевидні посили не доходять до міністра Степанова або прем’єр-міністра Шмигаль. Захист груп ризику – це в першу чергу не літні люди, а хронічно хворі люди.

На вашу думку, який відсоток населення України реально має антитіла до коронавірусу? Коли варто чекати вакцину, і що МОЗ робить в цьому напрямку?

Офіційні дані МОЗ – 0,25% українців на сьогодні інфіковані COVID-19. У свою чергу, я припускаю, що реальна цифра в 10 разів вище – це близько 2-2,5%. Хочу зазначити, що це проблема не тільки України, це проблема всього світу. Адже велика частина населення є безсимптомними носіями вірусу, тому наша офіційна статистика абсолютно не відповідає реальній картині. Для того, щоб реально оцінити ситуацію, нам необхідно робити масово серологію, яка покаже наявність антитіл в організмі.

Якщо в багатьох локаціях: в Нью Йорку (США), Італії, Іспанії кількість людей, що мають антитіла, наближається до 20% і більше, то в Україні – це приблизно 2%. Мої дослідження це також підтверджують. Щодо вакцинації від COVID-19 і перспектив для України отримати вакцину в числі перших, можу сказати як людина, яка більше 10 років займається вакцинацією, що це в найближчій перспективі буде неможливо. Я прекрасно пам’ятаю, як в 2009 році, коли почалася пандемія грипу, Україна була єдиною країною Європейського континенту, що не закупила протипандемічну моновакцину. Україна тоді була однією з найбільш постраждалих країн від пандемії грипу. Близько 1100 смертей було зафіксовано в перший сезон. Але це не можна порівняти з втратами і ризиками сьогоднішнього дня. Ми розуміємо, що летальність буде рости. Саме тому вакцинація від короновіруса є важливою і необхідною. Але те, що ми чуємо від МОЗ, виглядає не зовсім серйозно. Я маю на увазі запевнення чиновників у тому, що Україна вступила в альянс і стоїть в черзі на вакцину. Наприклад, США вже трьом фармацевтичним компаніям виділила по 2 млрд доларів, і навіть зробила передоплату на 300 млн доз вакцин. В Україні спецфонд витрачений на будівництво доріг і грошей на закупівлю вакцин немає. Тому можна скільки завгодно говорити, що Україна в черзі, але я в це не вірю. Вакцина – це товар і на сьогодні він вкрай дефіцитний. Тому першими її отримають країни, які готові за це платити. Швидше за все вже в наступному році ця вакцина буде у вільному доступі і її можна буде просто купити.

Як ви вважаєте, чи безпечні ці вакцини, оскільки терміни клінічних випробувань були істотно скорочені, зважаючи на необхідність швидше випустити вакцину на ринок. Багато вже зараз побоюються побічних явищ і не планують вакцинуватися.

Згоден, головним складним моментом у виробництві вакцин від COVID-19 є скорочені терміни клінічних випробувань. Я знову наведу приклад пандемії 2009 року. Адже і тоді для створення моновакцин багато компаній використовували революційні методи, які їм було б складно застосувати в звичайній ситуації. А ситуація з пандемією це дозволяла, ці методи і сьогодні широко використовуються. У нинішній ситуації існує загроза для мільйонів людей. Тому західний світ закриває очі на деякі похибки, зокрема, на скорочення термінів клінічних досліджень. Щоб зберегти життя людей, необхідно погоджуватися на ті вакцини, які будуть в найближчому майбутньому. У тому, що Україна їх отримає не в першу чергу, я бачу і позитивний момент. Ми зможемо оцінити результати масового застосування вакцин в багатих країнах.

Що ви думаєте про, так звану вакцину Путіна?

Вважаю, що вони постаралися якомога швидше зареєструвати вакцину. Але у них не завершена третя фаза, яка передбачає масові клінічні випробування на різних групах людей. Не хотілося б торкатися політичних моментів, але Росія – це країна, яка успішно і давно виробляє вакцини, якщо бути точним, то більше ста років. У них досить великий асортимент вакцин. У зв’язку з цим, я б не став кидати камінь у їхній город щодо питань виробництва і розробки вакцин. Більш того, якщо в України буде можливість раніше купити вакцину у Росії, або у Китаю, ніж у США або Великобританії, я б настійно рекомендував купити вакцини якомога раніше. Це допоможе зберегти тисячі життів, особливо в групах ризику, у людей з хронічними захворюваннями.

Ви рекомендуєте українцям напередодні осінньо-зимового сезону вакцинуватися від пневмококової інфекції. Як це допоможе при грипі і коронавірусів?

Вакцинація від пневмоковой інфекції зменшить кількість бактеріальних пневмоній. Це якраз те, про що ми говорили, про накладення одного виду інфекції на інший. Вірусна інфекція запускає бактеріальний процес. Найбільше смертей фіксується від пневмококових пневмоній. Вкрай бажано вакцинувати маленьких і літніх людей захистивши їх від цього виду бактеріальної інфекції. Я дуже рекомендую цю вакцинацію в розрізі коронавирусной пандемії.

Напередодні початку навчального року і вимог МОЗ всім носити маски, чи є у вас інформація про те, наскільки небезпечно , особливо дитині, довго перебувати в масці. Я говорю і про рівень вуглекислого газу, і про індивідуальні особливості дітей, в першу чергу в початковій школі?

Наскільки мені відомо, на сьогоднішній день не було серйозних досліджень, коли датчиками вимірюють кількість вуглекислого газу в подмасочном просторі. Безумовно, рівень вуглекислого газу в цьому випадку підвищений. Але хочу зазначити, що фізіологія вдиху значно складніше. Ми продавлюємо крізь маску і вдих, і видих, і отримуємо повітря з навколишнього середовища, а не тільки з подмасочного простору. Варто відзначити, що там дійсно більше вуглекислого газу. А ось наскільки це може вплинути на здоров’я ослаблених дітей, або дітей з хронічними захворюваннями серця, питання відкрите. Я думаю, що тривале носіння маски дітьми з хронічними захворюваннями може негативно вплинути на їхнє здоров’я. Але, повторюся, що сьогодні немає якихось наукових даних з цього питання. В цілому, я противник масочного режиму для школярів. В даному випадку потрібен якийсь консенсус, який запропонують фахівці після детального вивчення питання. Важливо, щоб дитячі кардіологи, імунологи і інші фахівці, взяли участь в пошуку цього оптимального рішення і оцінили всі ризики дітей різних категорій, а також вчителів.

Що порекомендуєте українцям напередодні зими, з огляду на прихід сезонного грипу і COVID-19 крім вакцинації, наприклад, різні дихальні практики, які дозволяють поліпшити стан легенів?

Я абсолютний прихильник простих і ефективних речей. На жаль, наша психологія схильна до медикаментозних способів запобігання захворюванням і геть ігнорує прості та ефективні методи.

На перше місце я б поставив загартовуючі процедури. Перш за все – це контрастний душ вранці. І це повинен бути не формальний підхід. Рекомендую кілька хвилин провести під струменем холодної і теплої води, щоб вода потрапляла на великі поверхні тіла: на груди, спину, можна на голову.

Безумовно, важливі і необхідні дихальні практики, вони можуть бути різними. Це і спеціальні дихальна гімнастика по Стрельниковій, це може бути і йога. Крім того, дуже важливі циклічні фізичні навантаження. Це коли ми довго в інтенсивному режимі займаємося. Наприклад, біг, велодоріжка, велосипед, танці, спортивні ігри.

Крім того, дуже корисні кардіонагрузки з невеликою вагою. І найважливіший аспект – це психічний стан людини. Необхідно йти із зони депресії і дискомфорту. Закликаю всіх не панікувати, важливо заспокоїтися щодо коронавіруса. Необхідно емоційно-позитивно завантажувати наше життя, оскільки імунна система безпосередньо залежить від нашого психологічного стану. Імунну систему необхідно не тільки тренувати, але і насичувати позитивними емоціями.

Автор: Олена Каденко

Джерело





Оставьте комментарий