НКЦПФР розповіла про податки на криптовалюту для українців

 • Представник НКЦПФР розповів про підготовку оподаткування доходу з криптовалюти для українців. Ставка для фізосіб, як очікується, становитиме 19,5%, для юросіб — 18%.
 • При цьому в першому випадку передбачено певні винятки. Інвестори, чиї активи зберігаються понад рік, оплачуватимуть податок за зниженою ставкою в 6,5%.
 • Законопроєкт усе ще перебуває на етапі обговорення. Наразі в нього внесли близько 200 пропозицій про правки.
НКЦПФР розповіла про податки на криптовалюту для українців
НКЦПФР розповіла про податки на криптовалюту для українців

У середині червня 2023 року Комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) презентувала новий законопроєкт про оподаткування криптовалюти в Україні. Він покликаний внести певні зміни в поточну нормативну базу, зокрема Податковий кодекс. Повідомляє сайт incrypted.com.

Якщо його ухвалять, дохід з приросту капіталу у віртуальних активах обкладатиметься податком. На цьому етапі відома тільки ставка цього збору — 19,5%. Але що підпадає під визначення вище і хто має оплачувати цей податок, до кінця не зрозуміло.В інтерв’ю для Delo.ua представник регулятора Юрій Бойко прокоментував основні моменти і відповів на низку запитань щодо нового законопроєкту.

Які операції оподатковуватимуться у випадку з фізичними особами?

Зі слів Бойка, для фізосіб оподаткуванню підлягають такі операції:

 • продаж віртуальних активів за гривні;
 • обмін криптовалюти на товари або послуги.

З іншого боку, під оподаткування не підпадають:

 • майнінг, розміщення і погашення токенів компанією-емітентом;
 • обмін одних віртуальних активів на інші;
 • зростання ринкової вартості портфеля власника.

За словами Бойка, оподатковуватимуть ті операції, які приносять певний інвестиційний дохід:

«Наприклад, людина купила криптовалюту на 1000 грн, а продала — на 1500 гривень. У такому разі 500 грн — це інвестиційний дохід. Саме з цієї суми потрібно сплатити податок у 19,5%, де 18% — це ставка, а 1,5% — військовий збір».

А що стосується юросіб?

Тут жодних пільг і винятків не передбачено. Усі інвестори з цієї категорії зобов’язані сплатити податок на прибуток за загальною ставкою в 18%.

Чи підпадають під це операції з майнінгу криптовалюти?

Бойко уточнює, що фінансовим результатом від операції з продажу криптовалюти є сума доходів від реалізації за вирахуванням вартості цих активів.

У випадку з майнінгом «ціною» токенів вважатимуться підтверджені витрати на її видобуток у загальному обсязі. Як приклад Бойко наводить майнінг біткоїна.

Людина видобула криптовалюту, а потім продала її за фіат. У такому разі врахувати слід не тільки дохід, отриманий від реалізації біткоїна, а й супутні витрати на майнінг.

«Якщо частину біткоїна продали за 100 грн, а її майнінг обійшовся в 10 грн, то в результаті інвестиційний дохід становитиме 90 грн. З цієї суми потрібно сплатити податок у розмірі 19,5%.», — зазначив Бойко.

Можливі винятки

Бойко згадав дві категорії інвесторів, які не підпадають під дію податку:

 • трейдер, чий річний оборот криптовалюти становить менше 100 мінімальних зарплат (670 тисяч грн);
 • власник, який зберігає свої інвестиції понад рік. У такому разі діє пільгова ставка оподаткування в 6,5%.

Чи потрібно буде подавати декларації?

За словами Бойка, громадяни зобов’язані будуть декларувати інформацію про доходи в криптовалюті самостійно.

Для цього потрібно уточнити певні дані:

 • де і коли був куплений віртуальний актив;
 • якими були супутні витрати;
 • де і коли було отримано інвестиційний дохід.

Це означає, що власники криптовалюти мають зібрати документи, які підтверджують факт володіння, реалізації та приросту капіталу.

Текст документа не є остаточним і може зазнати суттєвих змін, зазначив Бойко. За його словами, обговорення ініціативи триває. У ньому беруть участь представники держави, бізнесу та стейкхолдери. У документі вже міститься близько 200 запропонованих правок.

Оставьте комментарий