Темний колір сечі як ознака серйозної хвороби

 

Темний колір сечі як ознака серйозної хвороби
Темний колір сечі як ознака серйозної хвороби

Колір вашої сечі став темнішим, ніж зазвичай? Чи варто з цього приводу турбуватися? У нормі сеча може змінювати свій колір від блідо-жовтого до бурштинового. З багатьох причин колір сечі може стати темніше. Деякі з них не представляють небезпеку для здоров’я людини, але деякі з них можуть вказувати на серйозні медичні проблеми. Пропонуємо короткий огляд деяких причин потемніння сечі.

Чому темніє сеча

1. Дегідратація

Дегідратація виникає у випадку, коли організм отримує недостатню кількість рідини. Якщо вміст води в організмі низький, порушується водно-сольовий обмін, що викликає безліч проблем. Поряд з темною сечею і сухістю в роті, відчуття легкості в голові, утоми й спраги – ранні ознаки дегідратації організму. Дегідратація може наступити при тривалому фізичному навантаженні (втрата рідини в результаті потовиділення) або через хвороби, наприклад, блювоти або діареї.

Що робити. При дегідратації організму необхідне вживання води та фруктових соків. Пийте потроху через певні проміжки часу. З’їжте що-небудь солоне, щоб заповнити втрату солі.

Сильна дегідратація може представляти загрозу для життя і вимагає невідкладної медичної допомоги. Якщо ви не пісяли протягом 8 годин, і відчуваєте, що вам не по собі, з’явилися втома і запаморочення, у вас серйозне зневоднення організму. Слабкий або прискорений пульс, судоми – це також ознаки сильної дегідратації. Ви потребуєте термінової медичної допомоги.

Маленьким дітям при зневодненні не можна давати тільки одну воду, так як з організму будуть вимиватися мінеральні речовини, що може бути причиною виникнення інших проблем зі здоров’ям. Для відшкодування рідини використовуйте по рекомендації лікаря оральні регідратаційні розчини. Вони містять солі натрію і калію, а також глюкозу.

2. Продукти харчування

Колір сечі змінюють і деякі продукти харчування, наприклад, чорниця, буряк роблять її червоною або рожевою. При вживанні ревеню, алое, бобів сеча набуває коричневий колір. Від моркви і вітаміну С сеча стає помаранчевою. Зелений колір сечі дає спаржа.

Що робити. Якщо ви вважаєте, що ваша сеча змінила колір від вживання певних продуктів харчування, виключивши їх зі свого раціону. Перевірте, чи повернувся звичайний колір сечі. Зміна кольору сечі від продуктів харчування носить тимчасовий характер, і він не небезпечний.

3. Ліки

В результаті лікування певними антибіотиками або проносними сеча стає червоного або коричневого кольору. Від вітамінів групи В сеча набуває флуоресцентний жовто-зелений колір.

Що робити. Якщо зміна кольору сечі викликана ліками, це не повинно бути причиною для занепокоєння.4. Захворювання печінки

Білірубін – речовина жовтого кольору, яка є продуктом розпаду деяких компонентів крові. Саме він надає сечі блідо-жовтий колір, а стільцю – темно-коричневий. Білірубін потрапляє в печінку, де змішується з жовчю. Деякі захворювання печінки можуть порушувати здатність печінки переробляти білірубін, через, що значна його кількість виводиться через сечу, яка внаслідок цього змінює колір.

Ось деякі захворювання печінки, викликають потемніння сечі:

Гепатит – вірусне захворювання, яке має кілька форм: гепатит А, гепатит В та С. Його симптоми: висока температура, зниження апетиту, блювання, біль в області живота. Сеча стає темною, починаючи з 3-го по 10-й день захворювання.

Що робити. Лікується гепатит противірусними препаратами. В деяких випадках потрібна пересадка печінки. Можлива вакцинація від гепатиту А і гепатиту В.

Первинний біліарний холангіт – це хронічне захворювання печінки, яке характеризується запаленням жовчних проток, в результаті чого розвивається первинний біліарний цироз. Однією з основних причин цього захворювання є камені, які утворюються з застояної жовчі.

На початку захворювання може розвиватися безсимптомно. Ви також можете відчувати підвищену стомлюваність, сухість у роті, сухість очей, свербіж шкіри, біль в області живота. Часто бувають скарги на поганий сон, а також запаморочення при зміні положення тіла. По мірі розвитку захворювання сеча темніє, а кал світліє.

Що робити. Лікування симптоматичне. У важких випадках рекомендується пересадка печінки.

Цироз – хронічне захворювання печінки, що характеризується переродженням печінкової тканини, утворенням численних вузлів і порушенням її функцій. Причини цирозу можуть бути самі різноманітні, найчастіше це зловживання алкоголем і ураження жовчних проток. Накопичення жиру в печінці не з причини хронічного алкоголізму може призвести до таких захворювань, як неалкогольний стеатоз печінки та неалкогольний стеатогепатит, в основі яких може бути ожиріння або гепатит.

При відсутності адекватного лікування ці захворювання є факторами підвищеного ризику розвитку цирозу. Часто, захворювання проявляється на останній стадії розвитку. Також цироз може заявляти про себе нетиповими симптомами: хронічна втома, втрата апетиту і ваги, нудота. У міру прогресування захворювання з’являються набряки на ногах і в черевній порожнині, почервоніння долонь, жовтушність шкіри і склер очей і т. д.

Цироз – це захворювання, якого цілком можливо уникнути, дотримуючись здорового способу життя, зокрема, збалансованого харчування і підтримки нормальної ваги, відмова від куріння і зловживання алкоголем.

Що робити. Важлива рання діагностика, так як це дозволяє з допомогою адекватного лікування зупинити розвиток хвороби, зробити її контрольованою. На пізніх стадіях захворювання єдиним методом лікування є трансплантація печінки.

5. Камені в жовчному міхурі

Камені в жовчному міхурі також можуть бути причиною потемніння сечі. Велика частина каменів складається з холестерину і білірубіну. Часто жовчнокам’яна хвороба протікає безсимптомно. Але іноді камінь може заблокувати жовчний проток і викликати запалення жовчного міхура. В цьому випадку людина відчуває сильний біль в правому підребер’ї або верхній частині живота.

Що робити. Камені в жовчному міхурі при відсутності ускладнень, як правило, лікування не вимагають. Слід дотримуватися збалансованої дієти, уникати насичених жирів. При необхідності може бути рекомендована операція з видалення жовчного міхура.

6. Рак

Рак підшлункової залози, жовчного міхура і жовчовивідних проток може викликати накопичення білірубіну, від якого сеча має темний колір.

Що робити. Зробити діагностику для остаточного встановлення діагнозу. За її результатами призначається лікування: хіміотерапія або променева терапія.

7. Кров в сечі

Нижче описуються найбільш типові захворювання, які викликають поява крові в сечі.

Ниркова інфекція або камені в нирках. При інфікуванні нирок підвищується температура і з’являється біль в області живота, таза або спини. Наявність каменів у нирках може ніяк не проявлятися, а може виникати біль, частіше всього в області попереку.

Збільшення передміхурової залози призводить до виникнення серйозних проблем із сечовипусканням. На початку захворювання це прискорене сечовипускання.

Інфекція сечового міхура. Сечовипускання супроводжується болем. Уретрит – це запалення сечовипускального каналу виникає в результаті зараження венеричними хворобами.

Рак сечового міхура, нирок, простати. Рак сечового міхура, рак простати крім появи крові в сечі характеризуються також частим болючим сечовипусканням. Рак нирок може спровокувати постійний біль в області підребер’я, а також пухлину в шлунку.

Що робити. Якщо ви виявили кров у сечі або вона придбала темний колір важливо терміново звернутися до лікаря для з’ясування причини та призначення адекватної терапії.

8. Алкоптонурія

Алкоптонурія – спадкове захворювання, в основі якого лежить порушення метаболізму тирозину. Це призводить до утворення гомогентизинової кислоти. В результаті сеча і піт швидко темніють на повітрі. З часом проявляється темна пігментація шкіри, нігті набувають синюватий колір.

Одним з ранніх ознак алкоптонурії у маленьких дітей є темні розводи від сечі на пелюшках. Інші симптоми хвороби можуть проявитися тільки в тридцятирічному віці. По мірі цього гомогентизинова кислота буде накопичуватися у тканинах організму, що може супроводжуватися появою цілого ряду проблем зі здоров’ям: ураження опорно-рухової системи, серця, органів дихання.

Що робити. Алкоптонурія – хронічне захворювання, при якому застосовується симптоматичне лікування. У харчуванні необхідно дотримуватися низькобілкової дієти. Це уповільнює розвиток хвороби. Також необхідне помірне фізичне навантаження для розвитку м’язів і зміцнення суглобів.

Отже, ми побачили, що темний колір сечі може бути короткочасним симптомом. Але дуже часто він є ознакою серйозних захворювань. Тому, якщо темний колір сечі зберігається досить тривалий час, не надавати цьому значення не можна. В такому разі не відкладайте візит до лікаря!

Джерело: ukrhealth.net

Оставьте комментарий