Альгодисменорея — що це і як з нею впоратися

Альгодисменорея — це одне з порушень менструального циклу, при якому кожна менструація супроводжується больовим синдромом різної інтенсивності. З нею стикається безліч жінок, проте часто вони не звертаються до лікарів, сприймаючи такі прояви як нормальний симптом. Однак у нормі процес менструації не має бути болісним, а для виникнення болю завжди є причини. Він також вимагає лікування – етіотропного та симптоматичного. Симптоматична терапія полягає у призначенні знеболювальних, які дозволять дівчині вести звичайний спосіб життя. Можуть використовуватися препарати різної інтенсивності (наприклад, Но-шпа або Кетонал), залежно від індивідуальної чутливості. Етіотропна терапія залежить від виявленої причини та форми захворювання. 

Альгодисменорея — що це і як з нею впоратися
Альгодисменорея — що це і як з нею впоратися

Яка буває альгодисменорея

Ця хвороба може протікати у двох варіантах:

  1. Первинна. Найчастіше діагностується у період до перших пологів. Вона може бути наслідком анатомічної та функціональної незрілості репродуктивної системи (у підлітків). Цей діагноз передбачає відсутність об’єктивних причин виникнення болю, і його ставлять, якщо інші можливі причини було виключено у процесі діагностики.
  2. Вторинна. Виникає через структурні чи гормональні порушення. Частою причиною стають ендометріоз або утворення спайок у порожнині матки, які перешкоджають нормальному відходженню ендометрію. Її також діагностують при хронічному аднекситі та інших хронічних запальних процесах.

При цьому симптоми відрізняються залежно від ступеня тяжкості:

  1. перший — помірний біль, при якому дівчина за бажанням може обійтися без знеболювальних і займатися звичайними справами;
  2. другий — обов’язково потрібні знеболювальні, виконувати повсякденні справи стає важко, може змінюватися настрій;
  3. третій – більшість знеболювальних не допомагають, значно порушений загальний стан.

Це має стати приводом для якнайшвидшого звернення до лікаря, тому що при грамотно призначеній терапії дівчина може більше не відчувати дискомфорту і не відмовлятися від щоденної активності. 

Альгодисменорея — що це і як з нею впоратися
Альгодисменорея — що це і як з нею впоратися

Особливості лікування

Первинну форму лікують переважно симптоматично. Підбирається ефективний анальгетик, який жінка зможе приймати під час нападу, заспокійливі, якщо симптоматика посилюється на тлі нервової напруги. Іноді ефективним є застосування комбінованих оральних контрацептивів. Для лікування вторинної форми підбирається серйозніша гормональна або протизапальна терапія, спрямована на лікування основного захворювання (наприклад, ендометріозу або аднекситу). В цьому випадку прояви альгодисменореї зникають разом з іншими ознаками після прямого впливу на причину. Надалі бажано періодично відвідувати гінеколога для проходження діагностики та своєчасного виявлення можливих патологій.

Подписывайтесь на "Блокнот Херсона" в Telegram или Viber




Оставьте комментарий