Зевс — головний бог Олімпу і античної міфології

Зевс - головний бог Олімпу і античної міфології
Зевс — головний бог Олімпу і античної міфології

Зевс — верховний бог у давньогрецькій міфології. Ба більше, це божество не залишає байдужим навіть сучасне суспільство, його ім’я активно використовують донині в різних сферах. На сайті whoiszeus.com.ua — вся інформація про міфологію персонажу, використання імені в сучасному світі та інша інформація.

Зевс у міфології

Зевс — син Кроноса і його дружини Реї. Цар Кронос — бог землеробства, якому його батько Уран (неба) передбачив, що той загине від рук одного зі своїх синів-титанів. Тривожне пророцтво пробудило параною верховного божества: дружина виношувала йому дітей, а він їх проковтував одного за іншим. Так він проковтнув Гестію, Деметру, Геру, Аїда і Посейдона.

Дружина, вагітна останньою дитиною Зевсом, не хотіла йому такої долі, і сховала новонародженого на острові Крит, а сама передала чоловікові запелюхований камінь (моноліт «омфаліт»), який той проковтнув. Незабаром обман розкрився, Кронос шукав спадкоємця, але безуспішно: коли немовля плакало, курети (слуги Реї) стукали списами об щити, щоб цар не почув плач маленького Зевса — так виріс і змужнів єдиний син.Дорослий спадкоємець розпочав війну проти батька та його поплічників — титанів, що тривала десять років, і закінчилася незаперечною перемогою Зевса. Новий лідер Олімпу змусив батька «повернути» своїх братів і сестер з його «утроби», а самого батька відправив на вічне заслання, у Тартар (аналог християнського пекла).

Близькі родичі нового лідера стали правити разом із ним, згідно з «посадами»: Гестія — богиня домашнього вогнища, Гера — дружина і цариця, Деметра — покровителька землеробства, Аїд — володар підземного царства мертвих і Посейдон — повелитель морів.

Так Зевс став правителем неба і землі. Його діяння були оспівані в гімнах Каллімаха: «Подвиги рук, твоя сила і міць, що біля царського трону. Хто справи твої може восславити? Немає і не буде таких, хто б Зевса діяння прославив».

Сімейне життя

Зевс — полігамний бог. У нього було три дружини, і від двох обраниць були діти:

  1. Метіда — перша дружина і богиня мудрості, якій не пощастило найбільше. Саме вона допомогла Зевсу боротися проти Кроноса і зварила йому зілля, що той виверг його братів і сестер. Однак, на жаль, чоловік злякався пророцтва і «з’їв» вагітну обраницю, щоб народжений спадкоємець не скинув його з престолу.
  2. Феміда — богиня справедливості. У римській міфології її зображували з пов’язкою на очах, на відміну від грецького варіанту. До її обов’язків входило сповіщати людям новини від бога, а також зважувати добрі та злі вчинки людини і віддавати по заслугах із рогу достатку. Від цього союзу народилося шість дочок: троє з яких — богині пір року, а троє інших — богині долі.
  3. Третя офіційна обраниця — рідна сестра Гера. Симпатія між двома молодими людьми була давно, але тільки в дорослому віці вони почали зустрічатися як чоловік і жінка. Однак приховували свій роман понад 300 років. Сімейному союзу приписують появу чотирьох дітей: Ареста — бога війни, Гефеста — бога вогню, наймайстернішого коваля, Геби — богині молодості та Іліфії — покровительці породіль. Гера вирізнялася кепським характером і часто у Зевса були проблеми з іншими богами через ревниву обраницю.

Зевс — дуже велелюбний, і часто перетворювався на тварин, щоб спостерігати за іншими богинями і навіть людьми. Звісно, від блискавичних романів народжувалися діти, які подорослішавши, ставали героями легенд:

  • боги-напівлюди — Геракл, Гармонія, Олена, Персей;
  • інші прославлені боги — дорослі діти Зевса: близнюки Артеміда, Аполлон — бог світла і богиня полювання, Діоніс — бог землеробства, Персефона — богиня родючості та Ерос — бог кохання.

Правління

Точний термін правління невідомий. Зевс керував небом і землею, і розділив владу над природними стихіями з іншими братами: Аїду — підземне царство мертвих, Посейдону — море. Згідно з легендою, в його царстві було вічне літо. Правитель захищав усіх скривджених, дбав про те, щоб на його землях панувала справедливість і для цього складав звід законів, йому допомагала богиня Правосуддя. Вважалося, що верховний бог стежить за тим, щоб неухильно дотримувалися всі звичаї і традиції народу, а також зберігалися дім і сім’я.

На своєму троні він міг вирішувати кого судити, а кого — милувати, всі інші божества йому підпорядковувалися.

Подписывайтесь на "Блокнот Херсона" в Telegram или Viber
Оставьте комментарий