Зеленський підписав указ про 4G Кому доведеться попрощатися з бізнесом
Президент Зеленський підписав указ про перерозподіл радіочастот. Деякі компанії ризикують втратити бізнес. Абоненти – залишаться без зв’язку і Т2.
Президент Володимир Зеленський підписав указ, який повинен вирішити проблему цифрової нерівності між містом і селом. У документі мова йде про план дій по запуску 3G і 4G на зайнятих на сьогодні радіочастотних смугах. Проблема з цими діапазонами вирішується вже не перший рік. Але президент махнув шаблею – попросив звільнити спектр протягом декількох місяців. Деякі компанії в такому випадку ризикують втратити бізнес. Liga.Tech з’ясовує, чи змінить указ ситуацію.
Що говорить указ?
“У нас є два діапазони частот, які оператори зараз не використовують через низку регуляторних проблем. Ми ідентифікували ці проблеми, і указ президента затверджує план дій, як до кінця року зробити все необхідне, щоб в невеликих містах, селах і на дорогах значно поліпшився мобільний інтернет“, – розповів заступник голови Офісу президента з економічних питань Олексій Гончарук.
Він зазначив, що план – реалістичний і узгоджений з регулятором (тобто Нацкомісією з питань регулювання зв’язку та інформатизації – Ред.).
В указі наведені два діапазони радіочастот, які тепер Кабміну належить терміново звільнити.
- До першого серпня звільнити під 3G / 4G частоти в 790-862 МГц
- До першого жовтня звільнити під 3G / 4G частоти в 880-915 МГц і 925-960 МГц.
До цього часу в цьому спектрі повинні припинити роботу в тому числі засоби зв’язку військових. Окремо згадується, що повинні бути вжиті заходи щодо усунення фрагментації радіочастотного ресурсу в діапазонах радіочастот 824 – 960 МГц.
Хто потрапить під першу хвилю?
В першу чергу, після прийняття указу Зеленського належить задуматися власникам CDMA-операторів – Інтертелекому і PEOPLEnet. Документ зачіпає частину їх спектра. Якщо забрати у них до першого серпня частоти, то компаніям просто нема на чому буде працювати. CDMA – старіюча технологія. Але Інтертелеком як і раніше обслуговує понад мільйон абонентів. У PEOPLEnet зв’язок збережеться лише в декількох регіонах.
Медіа-експерт Олександр Глущенко додає, що указ “чіпляє” і верхній канал монопольного українського провайдера цифрового ефірного ТБ Зеонбуд (Т2), що обслуговує кілька мільйонів абонентів. Тобто йому теж доведеться в оперативному порядку якимось чином посунутися. Тут варто додати, що є ще й недавно розроблений проект постанови Держспецзв’язку, центрального органу виконавчої влади у сфері телекому. Відомство підготувало його в рамках виконання останнього указу екс-президента Петра Порошенка про впровадження 5G. Так ось, в цьому документі сказано, що доведеться звільнити до першого жовтня 2020 року і більш низькі частоти в діапазоні 694-790 МГц. Якщо Кабмін його підтримає, то Зеонбуду нічого не залишиться, як через півтора року просто піти з бізнесу.
Хто потрапить під другу хвилю?
Минулого тижня Liga.Tech публікувала докладну статтю про те, як Київстар, Vodafone Ukraine і lifecell поки не можуть прийти до консенсусу, щоб розділити між собою доступні смуги в діапазоні 900 МГц. Зараз вони використовують його під мобільний зв’язок другого покоління GSM-900.
Телеком-регулятор підштовхує операторів до того, щоб вони переділили спектр таким чином, щоб в ньому вдалося запустити нові покоління зв’язку. Але у Київстару зосереджено більше 50% цих частот. Оператор наполягає на тому, щоб частоти перерозподілялися пропорційно кількості абонентів. Vodafone і lifecell побоюються, що умови виявляться нерівними.
Оператори ведуть переговори вже не перший рік з цього питання. Зеленський же відвів на його рішення кілька місяців.
За інформацією екс-президента Київстар Петра Чернишова, з операторами новий указ не обговорювали взагалі. Поганий знак, як каже він.
Телеком-експерт Роман Химич нагадує: указ зобов’язує НКРЗІ організувати процес, але не може диктувати його результати. Ключове питання – як саме будуть перерозподілені частоти, на яких умовах, як скоро. І чи будуть перерозподілені взагалі.
“Варіант №1 – Київстар продавлює свої умови обміну, які вважає прийнятними. Дам на користь цього варіанту 40%. Ще 40% – на користь варіанту, що опонентам вдасться домогтися перерозподілу, близького до рівномірного. Ще 20% – на користь того, що процес перерозподілу частот буде зірваний і відкладений на невизначений час“, – міркує Химич.
Як реагують оператори?
Вчора ввечері в Олексій Гончарук провів з представниками мобільних операторів екстрену нараду. Більшість подробиць зустрічі поки залишаються за кадром.
У Vodafone знаходять рух в цілому правильним – ресурси треба перерозподіляти і використовувати для нових технологій. Але переживають за стислі терміни. “Обмін частотами між операторами – процес складний, що вимагає часу, перемикання обладнання і перенастроювання мереж у всіх регіонах, і залежить не тільки від нас“, – каже Вікторія Рубан, директор з корпоративних комунікацій червоного оператора.
lifecell побачив в указі комплексний підхід до вирішення проблеми. У прес-службі жовтих сказали, що документ передбачає необхідність звільнення спецкористувачами і телебаченням радіочастотного ресурсу та продовження діалогу з дефрагментації в 900-му діапазоні.
“Основне – указ передбачає, що ліцензування буде здійснюватися за європейськими принципами: об’єктивний, пропорційний і прозорий механізм з забезпеченням конкуренції на ринку“, – коментує прес-служба lifecell.
Примітно, що в самому указі не вказано жодного механізму. Є тільки терміни, а також слова “звільнити” або “перерозподілити”.
У Київстарі залишили запитання журналістів без відповіді. Глава НКРЗІ Олександр Животовський, з яким план дій нібито узгоджений, поки теж мовчить.
Источник: itsider.com.ua