Комутатор від Cisco дозволяє електричним підстанціям в Україні взаємодіяти з іншими частинами енергосистеми, навіть коли системи GPS не працюють.
Прогнозуючи чергову холодну зиму і намагаючись зберегти світло у домівках, український оператор енергосистеми «Укренерго» таємно імпортував зі США спеціально виготовлене обладнання, яке призначене для протистояння російським радіоелектронним атакам. Про це йдеться в аналітичній публікації CNN, переказ якої пропонує Foreign Ukraine, повідомляє Foreignukraines.
Інженери американського технологічного гіганта Cisco витратили тижні на створення й стрес-тестування нового обладнання у лабораторії в Остіні, штат Техас, а навесні 2023 року доставили його прототип в Україну за допомогою літака ВПС США з гуманітарною допомогою.
Після того, як «Укренерго» непомітно підтвердило, що нове обладнання працює, попри російські атаки на його системи GPS, Cisco відправила в Україну десятки апаратних комплектів розміром з коробку для піци вартістю близько 1 мільйона доларів, де вони були встановлені по всій країні.
Нове обладнання, про яке раніше не повідомлялося, може стати важливим порятунком для електромережі України, яка залишається ключовою мішенню російських ракетних атак. Російські ракетні удари та удари безпілотників за останні два роки знищили близько 40% електропідстанцій та супутнього обладнання в Україні.
На думку американських експертів, внаслідок рідкісної кібератаки, про яку щойно стало відомо громадськості, хакери, пов’язані з російською військовою розвідкою ГРУ, викликали відключення електроенергії в Україні у жовтні 2022 року.
Проблема, яку Cisco хотіла допомогти вирішити, викликана російськими радіоглушниками, які заважають роботі систем GPS, за допомогою яких «Укренерго» намагається керувати потоками електроенергії в Україні.
Вечеря зі стейком неподалік Стенфорда
Прихована операція, про яку розповіли CNN джерела у компанії Cisco, а також в урядах України та США, є останнім прикладом того, як адміністрація Джо Байдена спиралася на американські корпорації, щоб вони допомогли захистити Україну, одночасно намагаючись утримати Вашингтон на відстані витягнутої руки від прямої конфронтації із Росією.
SpaceX забезпечила супутникове покриття, яке використовується українськими військовими. Microsoft допомогла вивести величезні центри обробки даних українського уряду з країни перед вторгненням Росії. Генеральний директор денверської аналітичної компанії Palantir похвалився, що їх програмне забезпечення використовувалося для націлювання українськими військовими в Україні.
За словами джерел, представники кількох американських агентств відіграли негласну роль у доставці обладнання Cisco до України. Пентагон займався польотами, Міністерство енергетики США допомагало координувати постачання обладнання, а на початку 2023 року Міністерство торгівлі США організувало важливі зустрічі між кількома американськими технічними працівниками та менеджерами «Укренерго».
За вечерею у фешенебельному стейк-хаусі неподалік Стенфордського університету у лютому 2023 року, керівники «Укренерго» поділилися військовими історіями із представниками Cisco, яка вже багато років веде бізнес в Україні.
Оператори українських електромереж зіткнулися із серйозною, але недостатньо освітленою проблемою, про яку вони розповіли за вечерею: постійні глушіння GPS-сигналу, які російські та українські військові використовують для створення перешкод керованим ракетам, також порушували видимість для операторів електромереж України, які покладалися на GPS-системи для передачі інформації про потік енергії з одного місця в інше.
Того вечора за столом сидів Джо Маршалл, досвідчений дослідник із Talos, підрозділу кіберрозвідки Cisco, який уважно слухав, як українці пояснювали свою проблему за стейками та напоями. Маршалл багато років захищав електроенергетичні системи в Україні та інших країнах від диверсій, але він ніколи не стикався з такою проблемою.
Він годинами переглядав відео на YouTube, опубліковані експертом з радіоелектронної війни, а також отримував поради від офіційних осіб США та експертів з промислової кібербезпеки у Cisco та інших організацій.
Як найбільший у світі виробник комп’ютерного мережевого обладнання, у Cisco були вільні ресурси. Маршалл та його команда інженерів розпочали роботу над створенням дуже поширеного обладнання, яке називається промисловим комутатором Ethernet для конкретних потреб української електромережі.
Cisco оцінила вартість будівельних матеріалів та доставки комутаторів в 1 мільйон доларів, але компанія заявила, що передала обладнання «Укренерго» безкоштовно.
Тарас Васильєв, який курує енергопостачання в «Укренерго», порівняв виготовлені на індивідуальне замовлення комутатори з «ліхтариком» для хірурга, який намагається оперувати у темряві.
Комутатор дозволяє електричній підстанції, найважливішим завданням якої є перетворення електроенергії високої напруги в електроенергію низької напруги, взаємодіяти з іншими частинами енергосистеми. Вкрай важливо, щоб ці комутатори були оснащені власним внутрішнім годинником, який міг би розраховувати точні вимірювання часу, забезпечуючи елемент резервування і надаючи операторам мережі можливість бачити, навіть коли системи GPS не працюють.
Таємна доставка в Україну
Через кілька тижнів після вечері у Кремнієвій долині Маршалл та його команда розробили прототип. Щоб перевірити, чи це справді спрацювало, Cisco довелося придумати, як доставити їх в Україну.
Маршалл, колишній ІТ-підрядник Пентагону з Алабами, звернувся до американського чиновника, щоб знайти рейс, який вилітав із військової бази на східному узбережжі США у квітні 2023 року. Рейс вирушив до Німеччини, а потім прибув до Жешува (Польща), центру гуманітарної та військової підтримки для України.
Звідти прототипи завантажили на потяг, який вирушив до України, де їх непомітно доставили до команди інженерів «Укренерго».
Оскільки їхні офіси у Києві частково зруйновані обстрілами, інженери протестували комутатор в похмурому офісі на заході України.
Комутатори спрацювали, і Cisco збільшила їх виробництво.
Американські чиновники, знайомі із проектом Cisco, неохоче обговорювали конкретні поставки, побоюючись, що Росія зможе завадити їм. За даними Microsoft, та сама кібердиверсійна група ГРУ, яка відключила світло в Україні, раніше пошкодила комп’ютери логістичних компаній у Польщі, які обслуговували Україну.
Але протягом трьох місяців минулої зими Міністерство енергетики «ідентифікувало, закупило та відправило» до України майже 20 тонн електрообладнання на вантажних літаках ВПС США.
Роки російських атак на енергосистему України
За лаштунками американські чиновники часто координують постачання ключових технологій в Україну. Міністерство оборони США тепер платить SpaceX за надання супутникових послуг Starlink в Україні, не розкриваючи ціну контракту.
Американські чиновники, яким доручено захищати електроенергетичний сектор США, також вивчають цифрові диверсії російської енергосистеми майже протягом десяти років – щоб допомогти Україні, а також переконатися, що американські енергетичні компанії знають, як захиститися від методів кібератак.
Коли взимку 2015 року ГРУ вперше використало хакерські інструменти, щоб відключити електроенергію для близько 225 000 українців, Міністерство внутрішньої безпеки США відправило команду в Україну для вивчення криміналістичної експертизи цієї кібератаки.
За даними американської компанії з кібербезпеки Mandiant, яка відреагувала на кібератаку, 10 жовтня 2022 року ГРУ атакувало неназваний український електрооб’єкт, «викликавши незаплановане відключення електроенергії». Водночас російські військові завдали ракетних ударів по електроенергетичній інфраструктурі по всій Україні. Масштаби відключення електроенергії внаслідок кібератаки були незрозумілі.
На думку українських чиновників складно визначити, що є причиною відключення – ракетні удари чи хакерські атаки. Але цей інцидент підвищив ймовірність того, що російські хакери стали швидше розробляти нові інструменти для підриву влади в Україні, адже цьому сприяли темпи та вимоги війни.