В Україні хочуть посилити ліміти на розрахунки готівкою

В Україні діє обмеження на оплату готівкою у торгових точках на рівні 50 тисяч гривень. Тоді як у Євросоюзі зараз обговорюють ліміт на готівку в сумі 10 тисяч євро, в Україні таке обмеження не дотягує до 1200 євро. 

В Україні хочуть посилити ліміти на розрахунки готівкою
В Україні хочуть посилити ліміти на розрахунки готівкою

В Україні нещодавно урядом було прийнято Національну стратегію доходів до 2030 року, де йдеться про можливі вектори детінізації, зокрема щодо малого бізнесу з його традиційними для України готівковими розрахунками.

«Можливості заниження податкових зобов’язань у поєднанні з практичним відсутністю обліку руху товарів, високим рівнем готівкових розрахунків при незастосуванні РРО та необов’язковістю документального підтвердження їх походження товарів, що реалізуються через спрощенців, є сильними стимулами для різних типів платників податків приховувати обсяги оборотів або певні види діяльності системи з метою реалізації нелегально ввезених чи вироблених товарів, а також реальні обсяги готівкових розрахунків із кінцевими споживачами таких товарів», — пишуть автори стратегії, тобто фахівці Міністерства фінансів.

Ліміт діє, але не для всіх: як в Україні регулюється питання оплати за товари та послуги готівкою

Питання про обмеження розрахунків готівкою між фізичними особами та ФОП із суб’єктами господарювання регулюються Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2017 року №148 (Положення №148). Відповідно до пункту 6 розділу ІІ Положення №148, суб’єкти господарювання мають право здійснювати розрахунки готівкою протягом одного дня за одним або декількома платіжними документами:

  • між собою – у розмірі до 10000 (десяти тисяч) гривень включно;
  • з фізичними особами – у розмірі до 50000 (п’ятдесят тисяч) гривень включно.

«Платежі на суму, що перевищує 50 тисяч гривень, проводяться через постачальників платіжних послуг шляхом переказу коштів з рахунку на рахунок або внесення коштів до кас постачальників платіжних послуг для подальшого їх переказу на рахунки», — зазначає Володимир Місечко, адвокат, керуючий партнер АТ «Мисечко» та Партнери».

За його словами, за перевищення граничного розміру готівкового розрахунку до посадових осіб підприємств та організацій (керівника та головного бухгалтера), а також до ФОП загальної та спрощеної систем оподаткування відповідно до ст. 163-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення, передбачено адміністративну відповідальність:

  • перевищення граничних сум розрахунків готівкою спричиняє накладення штрафу на ФОП, посадових осіб юридичної особи від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3400 грн).
  • якщо особа протягом року перевищила граничний розмір готівкового розрахунку, за який вона була піддана адміністративному стягненню, і знову скоїла таке ж порушення, то це призведе до накладення адміністративного штрафу у розмірі від п’ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 8500 до 17000 грн) .

В той же час громадянину, який, наприклад, здійснив у магазині готівкою купівлю товару на 90 тис грн, тоді як ліміт 50 тисяч, ніякі штрафи не загрожують.«Вказані вище санкції застосовуються лише до суб’єктів господарювання/ їх посадових осіб, тобто до продавців чи постачальників послуг. Якщо споживач (покупець/замовник) не є суб’єктом господарювання, то оплата готівкою для нього жодних ризиків не несе», — каже Володимир Мисечко.

Загалом досить часто в Україні на ліміт за готівковими платежами продавці не звертають уваги.

«Я якось купував обладнання для свого агробізнесу, там сума була чимала, десь 500 тисяч, на підприємстві прийняли оплату готівкою та зовсім не здивувалися», — розповів  підприємець Андрій. Однак у більшості випадків торгові підприємства все ж таки або просять частину завести на рахунок, або ж розбивають чек на 4-5 і більше траншів.

«Для продавців, які прийняли оплату готівкою у сумі понад 50 тис. грн., передбачено штрафну санкцію у вигляді штрафу від 1 700 до 17 тис. грн. Зверніть увагу, штраф накладається саме на продавця, ФОП або компанію, а не на громадянина, який здійснив розрахунок готівкою. Що в цьому випадку роблять продавці? По можливості, звичайно, приймають оплату карткою або розбивають покупки на кілька чеків, щоб кожен із чеків у сумі не перевищував 50 тис. грн.», — зазначає Олександра Томашевська, податковий консультант.

Перевірка та штрафи: кого не притягнуть до відповідальності за порушення ліміту готівкових розрахунків

Загалом податкова має право перевіряти підприємства, у тому числі, та щодо дотримання норм за готівковими розрахунками.

«Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв та ін. За рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у розмірах, передбачених статтею 1 Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», — пояснює Андрій Шабельников, керуючий партнер АТ EVRIKA.

Цікаво, що відповідальність за такі порушення бізнесу була скасована, якщо вони були скоєні в період з 1 січня 2022 року до 1 жовтня 2023 року, крім відповідальності за порушення порядку здійснення розрахункових операцій під час продажу підакцизних товарів, провадження діяльності з купівлі/продажу іноземної валюти, діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор. Але, зазначає Шабельников, з 1 жовтня 2023 року під час продажу товарів (крім підакцизних) звільняються від відповідальності за порушення вимог закону лише ті суб’єкти господарювання, які надають послуги на територіях активних чи можливих бойових дій та тимчасово окупованих РФ територіях України, — за датою припинення таких дій чи завершення тимчасової окупації відповідних територій.

Європа та Україна: які ліміти на готівку у різних країнах

Чинний сьогодні в Україні ліміт у сумі 50 тис. грн. було введено ще далекого 2017 року, коли курс перебував на позначці 26-27 грн за долар, і така сума у ​​валютному еквіваленті була на рівні близько 2 тис доларів. Сьогодні ж після значної девальвації дійсний ліміт перетворився на 1,3 тис дол. Тим часом у країнах ЄС зараз діють різні ліміти, а в деяких країнах ліміту на розрахунок готівкою немає взагалі.

У деяких країнах Європи немає жодних лімітів на оплату за товари готівкою, але й рівень тіньового сектору там мізерний порівняно з Україною

«Зараз у ЄС немає єдиного ліміту для розрахунків готівкою. Проте 18 січня 2024 року відбулася нарада представників країн-членів ЄС з цього питання. Учасники наради попередньо домовилися про просування плану запровадження ліміту готівкових платежів у розмірі 10 тисяч євро. Крім того, планується запровадити ідентифікацію. особи у разі здійснення ним платежу готівкою від 3 тис. до 10 тис. євро. Ця ініціатива має пройти Європарламент та отримати схвалення окремих держав-членів», — розповів адвокат Володимир Місечко.

Володимир Мисечко також навів приклади деяких країн та їх законодавчо врегульованих моментів щодо розрахунку готівкою:

  • Німеччина. Ліміт для розрахунків готівкою відсутній. Але якщо хтось бажає розрахуватися готівкою у сумі понад 10 000 євро, то має пред’явити посвідчення особи. Продавцю слід зібрати та зберегти про цю особу таку інформацію: прізвище та ім’я, місце та дата народження, громадянство, адреса.
  • Польща. Для розрахунків готівкою між фізичними особами лімітів не встановлено. Для розрахунків між суб’єктами господарювання ліміт розрахунків готівки становить 15 000 злотих (приблизно 3300 євро). З січня 2024 року планувалися зміни щодо лімітів готівкових розрахунків, але їх скасували.
  • Франція. Для фізичних осіб, які є податковими резидентами Франції, ліміт розрахунків готівкою становить лише 1000 євро. Для нерезидентів ліміт зростає до 15 000 євро.

«Законодавство в Україні щодо ліміту зі сплати готівкою схоже на європейське. Усі платежі понад ліміт мають проводитися за допомогою безготівкового розрахунку. У свою чергу, є й відмінності. Зокрема, це стосується суми встановлених лімітів готівкових розрахунків за товари та послуги. Для розрахунків готівкою в ЄС нещодавно запропонували встановити максимальний ліміт у 10 тисяч євро, що ускладнить порушникам здійснювати несанкціоновані операції, до того ж країнам-членам, згідно з запропонованими змінами, надається можливість встановлювати нижчий та максимальний кордон таких лімітів. євро має Словаччина, а ліміт для платежів між фізичними особами не може перевищувати 15 000 євро», — зазначив Андрій Шабельников.

Він вважає, що оскільки Україна тримає курс на євроінтеграцію, то вітчизняні нормативні акти поступово приводитимуть у відповідність до вимог законодавства Європейського союзу. Про це також свідчать відомості, опубліковані Національним банком України у своєму звіті про фінансову стабільність за грудень 2023 року. Але чи отримає офіційне схвалення Європарламентом і країнами Євросоюзу нещодавно ухвалена попередня угоду про збільшення максимальних лімітів зі сплати готівкою і чи пошириться ця норма на законодавство України, поки невідомо», —  каже експерт.

Посилений контроль, фінмоніторинг та ліміт на готівку: чого чекати в Україні

Експерти кажуть: врегулювання питання про готівкові платежі пов’язане не лише з контролем бізнесу та його можливостей ухилятися від сплати податків через роботу «у готівковій зоні». Йдеться також і про питання «відмивання» брудних грошей покупцями, які не можуть закинути на власний рахунок великі суми готівки, адже на них чекатиме суворий допит з боку фінмоніторингу щодо джерел походження коштів.

«Під час продажу нерухомості, автомобілів, дорогих прикрас або інших потенційних з точки зору відмивання грошей товарів, дійсно, контроль є жорстким, і кошти покупця, що оперує значною сумою готівки, можуть бути заблоковані до з’ясування легальності їх походження», — каже Олександра Томашевська. І додає: ідея «прикрутити» суми готівки, яка звертається у громадян, полягає в тому, щоб унеможливити «вкидання» в банківську систему коштів невідомого (читайте злочинного) походження.

А на думку фінансового аналітика Андрія Шевчишина, у готівкових лімітах є пряма взаємодія з фінмоніторингом.

«Головна мета обмежень — детінізація економіки, це має досягатися шляхом покращення платіжної дисципліни, виведення розрахунків з тіні та отримання податків. Через готівку ухиляються від податків. За низької якості фінмоніторингу до війни дуже легко оминали ці обмеження, були й кишенькові банки, де проводилися розрахунки, де не перевіряли джерело походження коштів. Наразі ситуація змінилася, і зараз Нацбанк це контролює, і такі угоди провести вже важче. Головне для таких обмежень — щоб великі суми йшли через банки, де фінмоніторинг перевіряє, що це за гроші, яке джерело», — Зазначає експерт.

Що стосується перспектив зміни ліміту на готівку, то експерти не очікують, що Нацбанк найближчим часом не пом’якшуватиме умови, тому, ймовірно, ліміт у 2024 році залишатиметься на тому ж рівні 50 тис грн. І точно не варто очікувати, що Україна в найближчі 2-3 роки піде за ЄС, де ліміт на готівку планують встановити на рівні 10 тис. євро.

«Навіть якщо НБУ і переглядатиме цей ліміт, то зміни не будуть суттєвими. Оскільки ЄС планує запровадити максимум для готівкових розрахунків на рівні 10 000 євро, ми ще дуже далекі до нього. Я прогнозую посилення політики Національного Банку України щодо підтвердження походження коштів фізичних осіб під час проведення розрахунків», — зазначив Володимир Мисечко. Про жорсткий контроль за операціями фізичних осіб, пов’язаних з готівкою, говорить і Олександра Томашевська, яка впевнена: слід очікувати посилення контролю за операціями щодо внесення на рахунок у банку або зняття коштів з рахунку у готівковій формі.

novosti-n.org

Подписывайтесь на "Блокнот Херсона" в Telegram или Viber
Оставьте комментарий