В Україні виводять з обігу гривні майже всіх номіналів. Їх замінюватимуть новими грошима. Йдеться не про всі купюри, а лише про ті, які були запущені в обіг до 2003 року. Тому в номінальному ряді, який підлягає обміну, немає купюр номіналом 500 і 1000 гривень. Вони були запущені в обіг пізніше.
Усі інші купюри, які були випущені до 2003 року, підлягають обміну на гроші нового зразка. У Нацбанку кажуть, що це роблять для оптимізації номінального ряду, а також для підвищення захисту і якості грошей, повідомляє today.ua.
Таким чином, з обігу буде виведено банкноти старого зразка таких номіналів: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 і 200 гривень.
У Нацбанку також зазначають, що цей процес почався не сьогодні. Ці банкноти виводяться з обігу вже досить тривалий період.
«Вони вже тривалий час вилучаються з обігу. Їх не приймають під час готівкових розрахунків за товари та послуги», — йдеться в інформації від НБУ.
Що робити тим, у кого ще є такі купюри?
Їх можна обміняти. При цьому на сьогодні остаточний термін обміну таких грошей невідомий. Річ у тім, що обмін точно проводитимуть до закінчення воєнного стану і ще три місяці після його скасування. Тобто дата закінчення обміну поки що не відома нікому. Але краще не відкладати цю процедуру у довгий ящик.
Де і в якій кількості можна обміняти старі банкноти?
Обмінювати можна будь-яку суму. Принаймні НБУ нічого не говорить про обмеження. Обміняти гроші можна у таких відділення Нацбанку:
- у Києві: Контрактова пл., 2А;
- у Дніпрі: вул. Воскресенська, 13;
- у Львові: вул. Коперника, 4;
- в Одесі: вул. Рішельєвська, 8;
- у Харкові: Театральна пл., 1;
- у Хмельницькому: вул. Володимирська, 91.
Крім того, обмін старих гривень на нові можна також здійснити в уповноважених банках:
- Ощадбанку;
- ПриватБанку;
- Райффайзен Банку;
- ПУМБ.
Обмін грошей потрібен для того, щоб скоротити номінальний ряд банкнот (залишити тільки купюри одного зразка), а також, щоб спростити готівкові розрахунки. Так пояснюють це у Нацбанку.
Крім того, можна припустити, що така процедура дасть змогу скоротити частину готівки, яка перебуває на руках у громадян. Імовірно, люди, в яких залишилося «на руках» не багато такої готівки, не підуть у банк заради її обміну. Таким чином, державі трохи вдасться скоротити готівкову масу грошей і частково приборкати емісію гривні.