Щодо діяльності окремих платіжних систем та систем розрахунків в Україні листопад 2016 року
Щодо діяльності окремих платіжних систем та систем розрахунків (лист НБУ від 02.11.2016 р. № 57-0002/90626)
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 02.11.2016 р. № 57-0002/90626
Департамент платіжних систем та інноваційного розвитку | Банкам України Небанківським установам (за списком) |
До Національного банку України надходять запити від юридичних та фізичних осіб стосовно діяльності окремих платіжних систем та систем розрахунків.
У зв’язку з цим, вважаємо за необхідне повідомити таке.
1. Національний банк України 19.10.2016 доводив до відома учасників міжнародних платіжних систем «Золотая Корона», «BLIZKO», «Международные Денежные Переводы ЛИДЕР», «ANELIK», «ЮНИСТРИМ», «Колибри» (стара назва — «Блиц») інформацію про застосування санкцій до платіжних організацій цих систем строком на один рік згідно з рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 16.09.20161.
____________
1 «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» (уведено в дію Указом Президента України від 17.10.2016 N 467/2016).
Національний банк України повідомляв також про необхідність завершення в найкоротший термін взаєморозрахунків за здійсненими операціями та повернення до Національного банку України свідоцтв про реєстрацію договорів / змін до договорів про участь у цих міжнародних платіжних системах.
Учасники міжнародних платіжних систем мали завершити взаєморозрахунки відповідно до умов договорів про участь у зазначених міжнародних платіжних системах, а також забезпечити повернення переказів, які ще не були відправлені з України до 19.10.2016 (включно), та повернення переказів, що надійшли в Україну до 19.10.2016 (включно).
2. Результати моніторингу дотримання вимог законодавства України з питань діяльності платіжних систем та систем переказу коштів свідчать, що користувачам надається послуга з поповнення електронних гаманців, наприклад: «Webmoney», «Яндекс.Деньги», «QIWI Wallet», «Wallet one» / «Єдиний гаманець» тощо.
Статтею 15 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» визначено, що випуск електронних грошей може здійснювати виключно банк. Банк, який має намір здійснювати випуск електронних грошей, зобов’язаний до початку їх випуску узгодити з Національним банком України правила використання електронних грошей у порядку, встановленому нормативно-правовим актом Національного банку України.
Згідно з вимогами Положення про електронні гроші в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 04.11.2010 N 481, суб’єкти, які здійснюють операції з електронними грошима, а саме: емітент електронних грошей, оператор, агенти, торговці та користувачі, мають право їх здійснювати лише за правилами, узгодженими з Національним банком України.
У зв’язку з тим, що правила використання електронних грошей, зазначених вище торгових марок, Національним банком України не узгоджувалися, надання послуг з використанням цих торгових марок користувачам заборонено.
Разом з цим, повідомляємо, що на сьогодні Національним банком України узгоджено правила внутрішньодержавної системи розрахунків «WebMoney.UA», які не є правилами використання електронних грошей та не містять опису операцій з електронними грошима.
З переліком внутрішньодержавних та міжнародних платіжних систем, які мають право здійснювати діяльність в Україні, а також з переліком банків, які мають право здійснювати випуск електронних грошей, можна ознайомитися на сторінці Офіційного інтернет-представництва Національного банку України у розділі «Платіжні системи та розрахунки«.
Зобов’язуємо небанківські установи, які є платіжними організаціями платіжних систем / систем розрахунків, довести до відома своїх учасників вищенаведену інформацію.
Директор Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку |
С. С. Шацький |
- НБУ