З нового року українці зможуть здавати значно пошкоджені банкноти гривні до уповноважених банків

З нового року українці зможуть здавати значно пошкоджені банкноти гривні до уповноважених банків

Значно зношені банкноти гривні від фізичних та юридичних осіб у регіонах, де відсутні підрозділи Національного банку, прийматимуть уповноважені банки, які мають повноваження на зберігання запасів готівки Національного банку.

Йдеться про значно пошкоджені банкноти, які втратили платіжні ознаки внаслідок пожеж, повеней, забруднення хімікатами тощо.

Уповноважені банки не обстежуватимуть такі банкноти. Вони пакуватимуть їх з максимальним збереженням цілісності та передаватимуть до Національного банку як сумнівні для проведення досліджень разом із заявою та відповідною довідкою про вилучення/прийняття банкнот для дослідження.

Відповідне зобов’язання уповноваженим банкам містить постанова Правління Національного банку України від 03 грудня 2018 року №134 «Про затвердження Правил визначення платіжних ознак та обміну банкнот, розмінних та обігових монет національної валюти України» (далі – Постанова №134).

Нагадаємо, що раніше значно зношені банкноти для проведення досліджень приймали безпосередньо регіональні підрозділи Національного банку.

Статус уповноваженого банку, який може залучатися до зберігання запасів готівки Національного банку, мають три банки – Ощадбанк, Приватбанк та Райффайзен Банк Аваль.

На сьогодні підрозділи Національного банку збереглися у таких регіонах – Дніпропетровській, Запорізькій, Одеській, Харківській, Хмельницькій, Львівській областях та м. Києві.

Також у Постанові № 134 уточнені окремі ознаки зношення та пошкодження банкнот та монет.

Постанова № 134 набирає чинності з 02 січня 2019 року.

Ухвалення цього документу зумовлене процесами трансформації і централізації в системі Національного банку України. Його норми спрямовані на нормативне врегулювання діяльності банків, небанківських фінансових установ та національного оператора поштового зв’язку під час приймання та видачі банкнот, розмінних і обігових монет національної валюти України за всіма видами платежів, а також для зарахування на рахунки, вклади, акредитиви, для переказів та обміну.

Довідково.

Усі банкноти, що тривалий час перебувають в обігу, згодом втрачають свій початковий вигляд, тобто набувають певних ознак зношення або пошкодження.

Зокрема, зношеними вважаються банкноти, які мають потертості, часткову втрату фарб на зображеннях, розпушення та втрату папером жорсткості, загальні або локальні забруднення, плями та написи, відбитки штампів, надриви або надрізи, отвори та проколи, відірвані та склеєні краї або кути, а також склеєні.

Заклади торгівлі та сфери послуг зобов’язані приймати у сплату за товари/послуги без обмежень зношені банкноти гривень усіх номіналів, що не викликають сумніву в їх справжності та платіжності.

Водночас заклади торгівлі та сфери послуг зобов’язані не видавати на здачу ці отримані від споживачів зношені банкноти, а мають здати їх разом з готівковою виручкою до обслуговуючих банків.

Банки зобов’язані без обмежень приймати від фізичних та юридичних осіб зношені банкноти, якщо вони не мають ознак підроблення, для обміну на придатні до обігу банкноти, а також для всіх видів готівкових платежів, для зарахування на рахунки, вклади, акредитиви тощо.

Усі інші пошкоджені банкноти банки мають вилучати з обігу або приймати на дослідження як сумнівні щодо платіжності та в установленому порядку надсилати для проведення дослідження до Національного банку України.

За результатами цих досліджень, які проводяться Національним банком України безкоштовно, клієнтам відшкодовується відповідна сума грошових знаків національної валюти, визнаних справжніми і платіжними.

Підроблені грошові знаки вилучаються з обігу без відшкодування їх вартості та передаються Національній поліції для проведення розслідувань.

Джерело

Подписывайтесь на "Блокнот Херсона" в Telegram или Viber




Оставьте комментарий