За парти на 12 років в Україні
Міносвіти оприлюднило концепцію нової української школи.
Українські школярі навчатимуться 12 років. Про це повідомила міністр освіти й науки Лілія Гриневич, презентуючи документ про реформування середньої освіти, пише газета Експрес.
“У всіх європейських країнах мінімальна тривалість здобуття повної загальної середньої освіти становить від 12 до 14 років, — наголосила вона. — На території Європи 11-річна пострадянська школа залишилася лише в Україні, Білорусі та Росії».
Запровадити 12-річку планують уже з 2018-го. Докладніше про заплановані зміни — у розмові із заслуженим вчителем України Віктором Громовим, який брав участь у розробці Концепції розвитку освіти на 2015 — 2025 роки.
— Які саме зміни передбачені в системі навчання для учнів початкових класів?
— Та 12-річка, яка нас чекає, не буде просто механічним додаванням одного навчального року. Це буде реструктуризація середньої освіти.
Навчання починатиметься зі шести років. Початкова освіта поділятиметься на два цикли. Перший — адаптаційно — ігровий, це 1 — 2 класи. Другий — основний, 3 — 4 класи. Тривалість навчання у базовій школі становитиме 4 роки, у профільній школі — 3 роки.
— Що таке профільна школа?
— Нині у 5 класі й в 11-му дітей навчають однаково. У рамках профільної освіти старшокласник зможе обирати одне з двох спрямувань навчання. Або академічне — із поглибленим вивченням деяких предметів з орієнтацією на продовження навчання в університеті. Або професійне — поряд з отриманням повної загальної середньої освіти воно дозволить отримати першу професію (а за бажання — продовжити освіту).
Форми, методи, зміст навчання у різних ступенях школи будуть різними. У старших класах практикуватимуть напівуніверситетські лекції, проведення дискусій, семінарів, підготовку проектів.
Старша профільна школа існуватиме паралельно зі системою професійної освіти, яку теж реформують. Профільні школи не будуть ПТУ, що, в уявленні дітей, готують слюсарів (хоча слюсарі більш потрібні нині, ніж юристи чи економісти). Це будуть професійні заклади освіти, що готуватимуть людей тих спеціальностей, котрі найбільше потрібні на ринку праці. Вони функціонуватимуть у зв’язці з роботодавцями, з місцевою владою.
— Як ви гадаєте, чи реально втілити задекларовані зміни до 2018 року?
— Перехід на нову систему шкільної освіти вимагає серйозної підготовки. Потрібні великі фінансові та інституційні ресурси. Слід напрацювати нові державні стандарти, шкільні програми та навчальні плани. Це масштабна робота. Сподіваюся, Міносвіти впорається з нею протягом двох років.
Наталія Васюнець
С 1 сентября 2016 (01.09.2016) года в Украине вводятся новые правила оценивания младших школьников