Приватбанк стає державним з 18 грудня 2016 року як це буде
Акціонери Приватбанку погодилися на націоналізацію установи. Держава стане одноосібним власником найбільшого банку країни після емісії державних облігацій на суму 150 млрд грн. Як це буде і чого чекати клієнтам у перехідний період, з’ясовував НВ Бізнес.
Порошенко внес закон о дополнительных гарантиях вкладчикам ПриватБанка
Близько півночі 18 грудня 2016 року Кабінет міністрів України ухвалив рішення про перехід найбільшого у країні банку – Приватбанк – у державну власність. Про це йдеться на офіційному сайті Кабміну.
«Держава в особі Міністерства фінансів стане власником 100% акцій Приватбанка та гарантує безперебійне функціонування цієї установи та збереження коштів його клієнтів», – йдеться у повідомленні уряду.
За інформацією Кабміну, рішення прийняте після звернення акціонерів Привата щодо подальшої націоналізації. Інформацію, що бізнесмени Ігор Коломийський (володіє часткою в 41,9%) та Генадій Боголюбов (41,6%) справді погодилися відмовитися від банку, НВ Бізнес підтвердив й заступник голови наглядової ради НБУ Тимофій Мілованов. «Все поки йде по мирному сценарію. Це найкращий сценарій з можливих, з огляду на реалії України», – каже він.
Перехідний період розпочинається вже сьогодні, 19 грудня. Банк визнають неплатоспроможним та введуть тимчасову адміністрацію із Фонду гарантування вкладів. Фонд гарантування сьогодні ж має продати його Міністерству фінансів.
«Фонд продасть або вже продав 100% акцій банку за 1 грн, якщо капітал банку негативний або нульовий, або за більші гроші, якщо капітал банку позитивний. Якщо капітал позитивний, Коломойський отримає розрахунок за свої акції. Сума буде визначена міжнародним аудитором», – пояснює екс-керівник департаменту реєстрації та ліцензування Національного банку Леонід Антоненко.
Якщо ж капітал банку буде нульовим або негативним, то за всіма боргами колишніх акціонерів буде розраховуватися держава. Нацбанк викупить у Мінфіну випущені для цього держоблігації на суму 150 млрд грн. Мінфін направить ці гроші у банк для розрахунків з вкладниками.
Банк очолить новий голова правління – екс-міністр фінансів Олександр Шлапак, який з часом сформує нову команду топ-менеджерів. Проте поки решта персоналу, як і банк в цілому, працюватимуть у штатному режимі.
«З вашими грошима на поточних, депозитних, карткових рахунках, фізичних і юридичних осіб, з вкладеннями в «сервіс вигідних вкладень» нічого не станеться. Банк буде працювати далі в стандартному режимі», – запевняє на своїй сторінці у Facebook заступник голови правління Приватбанку Олег Гороховський.
З іншого боку, технічне забезпечення операцій, погоджується Мілованов, може стати викликом для держави у найближчі дні, якщо підніметься паніка серед вкладників, які намагатимуться зняти свої кошти.
Проте, усі опитані НВ Бізнес експерти впевнені, що причин для паніки насправді нема, адже націоналізація не змінює нічого по суті, а лише свідчить, що держава нарешті вирішила проблему, яка вже давно назріла.
Більшості клієнтів, впевнений старший партнер юр фірми Кравець та партнери Ростислав Кравець, нічого не загрожує і вони зможуть спокійно розпоряджатися коштами. Однак якщо почнеться масове зняття коштів, то і сама держава з цією проблемою не впорається. У такому випадку платежі можуть на якийсь час заморозити, але не більше декількох днів.
«Тому не варто завтра бігти до відділень за депозитами. По-перше, їх завтра не повернуть, а лише візьмуть заявку. По-друге, дострокове погашення вкладу означає втрату відсотків. Через три-сім днів ви отримаєте свої кошти за рахунок бюджету, але вже без відсотків – і вам гірше, і бюджету (в кінцевому рахунку, знову вам)», – розмірковує Антоненко.