Що варто знати про трудові відносини в умовах війни Пояснює адвокатка

Що варто знати про трудові відносини в умовах війни Пояснює адвокатка
Що варто знати про трудові відносини в умовах війни Пояснює адвокатка

Якими можуть бути дії працедавця, якщо працівник без попередження виїхав за кордон? Чи можуть працівника звільнити, якщо він перебуває у місці активних дій? Чи доцільно писати заяву про відпустку за власний рахунок? Більше про трудові відносини в умовах воєнного стану в ефірі Українського радіо розповіла адвокатка Вікторія Поліщук, квітень 2022 року.

Якщо робітник виїжджає за кордон і не попереджає про це працедавця під час воєнного стану, чи є це підставою його звільнити з роботи?

«Наразі є позиція Державної служби України з питань праці, яку всі роботодавці можуть брати до уваги. Насправді загроза життю та відповідно евакуація за кордон чи в більш безпечні умови, наприклад в Закарпатську область, фактично є поважною причиною для прогулу. Тому якщо в регіоні, де знаходиться підприємство і де проживає відповідно працівник, зараз активні бойові дії, робота неможлива, а працівник виїхав, то для нього це поважна причина для прогулу. За цей момент роботодавець не може звільнити», – пояснила юристка.



Поки роботодавцю не стало відомо, де фізично знаходиться працівник, він не має право застосовувати до нього інші підстави для пропуску роботи.

«Якщо працівник вийшов на зв’язок, він влаштувався на якесь місце проживання за кордоном, в нього є там базовий соціальний пакет і він може працювати, то тоді вже є опції дистанційної роботи, якщо підприємство може працювати. Якщо ніхто не може працювати, але знайшли працівника і роботодавець також на зв’язку, є варіант або запровадження простою або призупинення трудового договору», – пояснила Поліщук.

Чи доцільно писати заяву про відпустку за свій рахунок без дати?

«Немає ніякої логіки писати такі заяви на відпустку без збереження заробітної плати, оскільки роботодавець має право фактично відмовити кожному працівнику в умовах воєнного стану у наданні саме такої відпустки. Зараз все йде на розгляд роботодавця», – пояснила вона.

Відповідно до закону, який діє з 24 березня, де є уточнення, що будь-які відпустки, зокрема за власний рахунок, щорічні основні відпустки та інші, крім відпустки у зв’язку з пологами, надаються виключно за згодою роботодавця.

«Тобто роботодавець має оцінити, наскільки критично зараз відправляти працівника у відпустку і чи можна це зробити. Написання такої заяви нічого не гарантує, тому що роботодавець може відмовити», – пояснила правознавиця.

Вона порадила – якщо не можете дистанційно працювати, просіть про запровадження для вас простою, тому що простій — це дві третини від посадового окладу.

Чи можуть відмовити у простої?

«Можуть. Якщо не ведуться активні бойові дії, роботодавець може не запровадити простій для цього працівника. Тобто основна умова — щоб велися активні бойові дії», – зауважила Вікторія Поліщук.

У випадку, коли роботодавець взагалі позбавлений можливості організувати роботу і навіть не може організувати простій, то є функція призупинення трудового договору – згодом всі збитки компенсуватиме держава-агресор.

«Від 24 березня з’явилася норма про те, що всі відшкодування заробітної плати будуть здійснюватися за рахунок держави-агресора. Ми очікуємо всі зараз на цей механізм, який дозволить нам в майбутньому зрозуміти, яким чином стягувати ці кошти з держави-агресора для того, аби всі працівники, з якими зараз наразі призупиненні трудові договори, мали фінансову підтримку, зокрема від нашої держави навіть у такий спосіб», – зазначає юристка.

Джерело: suspilne.media