Як можна захиститись від підвищення тарифів

Як можна захиститись від підвищення тарифів yak-mozhna-zaxistitis-vid-pidvishhennya-tarifiv
Як можна захиститись від підвищення тарифів

Як можна захиститись від підвищення тарифів

Українській кризовий медіа-центр (УКМЦ) та Кризовий медіа-центр. Херсон. провели обговорення актуальних проблем житлово-комунального сектору, а саме гострих та болючих для населення питань тарифоутворення. Запитання «Підвищення тарифів для населення — необхідність чи наслідок поганого планування?», яке стало темою круглого столу, зібрало на цікаву та гостру дискусію експертів, активістів громадських організацій, що займаються моніторингом ЖКГ, захистом прав споживачів, створенням ОСН та ОСББ, представників місцевого самоврядування та інспекції з благоустрою міста, журналістів.



Однією з найбільш актуальних тем реформи енергетики є підвищення тарифів на енергоносії для населення, зокрема, на світло, газ і тепло. Учасники круглого столу провели дискусію про причини, доцільність та наслідки такого кроку з боку Кабінету Міністрів України, про шляхи вирішення проблеми збільшення рахунків для пересічних громадян: це субсидії, реструктуризація боргу за комунальні послуги, утеплення, енергоаудит, тощо.

Про тарифи та енергозбереження, їхній взаємозв’язок розповів підчас круглого столу експерт УКМЦ Тарас Качка. Він повідомив, що питання не стільки в ціні, скільки в енергоефективності – в тому, скільки ми споживаємо газу, електроенергії, тепла тощо. «Ключовим в питанні енергоутворення є енергоефективність, оскільки ми маємо відштовхуватися від того, скільки ми споживаємо, а не від того, скільки це коштує. Уряд має домагатися, щоб ми споживали менше», — зазначив експерт.
Експерт з питань енергетики та енергоефективності Святослав Павлюк провів для учасників круглого столу яскраву презентації у формі скайп-включення онлайн з дуже цікавими графіками та промовистими фотографіями, з порівняльною статистикою українських та польських показників. Експерт розказав, як знизити споживання енергії та коштів на її оплату, як втрачається теплова енергія, чому вигідно встановлювати лічильники. Зокрема, за словами експерта, середній показник енергоспоживання в Україні є набагато вищим, ніж в європейських країнах, що, безумовно, є проблемою, яку потрібно вирішувати. Це проблема культури енерго-споживання, це навіть якоюсь мірою ментальна проблема наших громадян.

Експерти відповіли, як треба боротися з підвищенням тарифів, але херсонським активістам цього виявилось замало. Під час дискусії виступили Олександр Мошнягул, голова Причорноморського центру політичних та соціальних досліджень, керівник проектів щодо громадського контролю за ЖКГ та створення ОСН, запитав про загальні рекомендації експертів для наших громадян щодо економії споживання енергії та води. У відповідь було сказано про те, що кожен громадян повинен рятувати лише себе сам, на кшталт «спасение утопающих дело рук самих утопающих».
Віра Задніпряна, голова громадської організації «Захисту прав споживачів» в своїх фахових коментарях показала власні розрахунки про всі можливі засоби економії, але вона поставила експертам невирішене питання: що робити з тією складовою тарифів, що є наслідком монополії і на що громадяни ніяким чином й ніякою економією не можуть впливати? Відповіддю київських експертів будо ствердження, що маємо те, що маємо. Ми повинні думати не про тарифи, а про власну розумну економію та лічильники.

Загальним висновком круглого столу можна вважати те, що потрібно боротися не за зниження тарифів, а за менше споживання енергії в цілому, концентруватися на енергоефективності. Експерти, говорячи образно, послідовно та наполегливо навчали учасників круглого столу, що треба не лікувати симптоми, а не допускати самої хвороби.

Джерело





Оставьте комментарий