Ейджизм і сексизм-сучасні реалії ринку праці для жінок яким 50
Згадайте, як часто ми чуємо зауваження на адресу чоловіків 40-50 років з приводу їх зовнішнього вигляду або одягу?
Жінки такого ж віку чують подібні зауваження і закиди в свою сторону набагато частіше.
Дискримінація людини внаслідок її віку позначається терміном-ейджизм. Він давно проник в усі сфери життя, ділові відносини з роботодавцем не виняток.
Найбільше від вікового стереотипу страждають саме жінки. З цієї причини їм досить складно знайти гідну роботу після 40-50 років.
Проблема ейджизму особливо актуальна сьогодні. Жінки у віці від 50 складають основну частку робочої сили в країні. За Законом України, поки вони не досягнуть пенсійного віку, вони мають повне право на влаштування для хорошої роботи.
Але яка ж реальність на даний момент?
Сьогодні на біржі праці багато жінок старшого віку стикаються з подвійною дискримінацією — сексизмом (гендерні обмеження) і ейджизмом.
У нашому суспільстві цю тему часто замовчують.
Чому літнім жінкам важко знайти роботу?
З якими труднощами вони зіткнуться і як з ними боротися? Спробуємо з’ясувати. В Інтернеті ет деякі статті з даної теми, розглянемо їх.
Більшість статей свідчить, що жінкам старше 50 в першу чергу слід звертати увагу на свою зовнішність. Досить часто можна зустріти схожі рекомендації:
— Виглядаєте молодше. Втомлений вигляд відлякує багатьох роботодавців частіше, ніж вік.
Потім автори радять внести поправки в резюме. Пункти, що вказують вік співробітника, слід виключити.
Лариса, волонтер з центру зайнятості Вільних людей, коментує:
— Якщо в телефонній розмові я називаю Вік, 38 років — у 80% випадків відповідь роботодавців — «до побачення». У підсумку я почала говорити, що мені 28, хоча насправді мені було 43 роки для того, щоб хоч коротко почути про цікавить мене вакансії. У разі, якщо ви скажете що Вам п’ятдесят або більше, роботодавця вже не буде цікавити ваш досвід роботи, ви отримаєте відмову.
Що готовий запропонувати ринок праці для жінок старшого віку на сьогоднішній день?
Співробітник аграрного цеху, старший бухгалтер, бухгалтер-ось неповний список «престижних» вакансії, які доступні для жінки, яка шукає роботу після 50 років.
Представник кадрової компанії Олена зазначає:
— Якщо компанія молода або вакансія сучасна — перевага віддається більш молодим кандидатам. Але в промисловості існує великий попит на жінок у віці. Найважче буде знайти роботу, якщо жінка повернеться на біржу праці у віці 40-50 років.
Олена також зазначила, що жінки часто випадають з ринку праці до 30-45 років. Це відбувається не просто так. У сегменті неоплачуваної роботи на жінок лягає велика частка домашніх турбот. Жінки набагато частіше беруть відпустку по декрету, ніж чоловіки. А це на якийсь час відсікає можливість кар’єрного росту і подальшого розвитку.
На жаль, про співбесіду на інші вакансії не може бути й мови.
— Підприємство завуальовано дає зрозуміти, якого віку співробітник їм потрібен. Потім ми перетворимо цей запит на вакансію, відповідно до законодавства України і викладаємо на різних майданчиках для пошуку роботи в Інтернеті. Після того, як ми отримуємо резюме, у жінок від 50 і старше немає шансів. З ними ми не зв’язуємося,- розповідає Наталя, HR-фахівець OBYAVA.ua.
Засновник Центру зайнятості Вільних людей, фахівець з набору персоналу Ірина Коваль пояснює:
— Часто я бачу, як жінки знецінюють свої сили, через вік. Дійсно, невдач за віком буває багато, але жінки про це мовчать, це явище вважається нормою. До нас в центр часто звертаються жінки, які не можуть знайти роботу через обмеження за віком.
Через проблеми ейджизму страждає емоціональнийстан жінок.
Про особистому досвіді розповіла Олена Задорожна, в минулому вона працювала шкільним учителем і методисткою.
— На пенсію я пішла у віці після 26 роботи в школі. Вперше впала в депресію, не знала, що робити, куди звернутися … В короткі терміни знайшла роботу в Інтернеті, вакансію адміністратора танцювальному клубі для діточок. Чесно кажучи, мало хто звернуть увагу на подібну вакансію.
Пізніше на заслужений відпочинок вирушили і всі мої колишні колеги, запропонували роботу адміністратором в невеликій фірмі. Я пішла до відділу за зарплатою і, мені надійшла пропозиція залишитися і працювати там. Таким чином я стала методисткою.
Слід зазначити, що запропоновані Олені вакансії були отримані тільки завдяки зв’язку та особистому знайомству з керівником фірми і не були високооплачувані. Після пережитого стресу у неї на вибір було три місця роботи.
Практично всі єдиного найманці, з якими я розмовляв під час підготовки матеріалу, стверджували, що вони, швидше за все, не зможуть допомогти мені, оскільки що раніше не наймали жінок старше 50 років.
Претенденти старшого віку вважаються неконкурентоспроможними, їм рекомендується шукати роботу в певних, непрестижних сферах. Це відкрита дискримінація.
Я звернулася до Віталія Дудіна, юристу Центру соціальних і трудових досліджень, за порадою про те, як реагувати на дискримінацію за ознакою статі та віку з боку керівництва.
— Стаття 22 Трудового кодексу забороняє необгрунтовану відмову в прийомі на роботу. Якщо в ході розмови вам відмовили і ви припустили, що причина відмови тільки в вашому віці, а не в ділових якостях — попросіть обгрунтувати розповідь письмово.
Також адвокат розповідає про недавні поправки в законодавстві, що встановлюють підстави, за якими заборонена дискримінація в сфері праці (стаття 2-1 Трудового кодексу).
Якщо вас звільнили з особистих мотивів, вам слід звернутися в прокуратуру, описати те, що відбувається і порушити кримінальну справу.
Обмеження співробітників за ознакою статі та віку є кримінальним злочином.
У суспільстві вкоренилися стереотипи, згідно з якими краса і молодість — головне в кожній жінці. Індустрія краси щодня нав’язує нам те, що процес старіння можна перервати, що дуже важливо дотримуватися всі стандарти краси. Це робить сильний, відчутний тиск на жінок.
Коли я хотіла включити в статтю фотографії жінок за 50 на роботі, я помітила тільки ті, які також ілюструють стереотип — жінка з громіздким калькулятором.
Одних лише зусиль жінок недостатньо для викорінення дискримінації у сфері зайнятості. З цим потрібно справлятися з допомогою створення особливих конструкцій в країні.
Ми не повинні мовчати про дискримінацію, ми повинні на неї реагувати, всіма можливими способами боротися з нею. Це може дати поштовх до руйнування стереотипів в свідомості оточуючих, допоможе жінкам 50+ перестати знецінювати себе.
Як тільки ми перестаємо бачити в жінок похилого віку тільки вихователів, результат відразу буде видно на обличчя. У сучасному світі немає місця ейджизм.