Нафтогаз розкрив детальну структуру роздрібної ціни газу для населення

«Нафтогаз» розкрив детальну структуру роздрібної ціни газу для населення

«НАФТОГАЗ» РОЗКРИВ ДЕТАЛЬНУ СТРУКТУРУ РОЗДРІБНОЇ ЦІНИ ГАЗУ ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ

29.09.2015, 17:54

За нинішніх роздрібних цін на газ для населення та ТКЕ в поточному газовому році (з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року) Нафтогаз продаватиме газ для потреб населення за середньозваженою ціною 2 834 грн/ткм або 131 дол./ткм. При цьому середньозважена ціна закупівлі газу із зовнішніх і внутрішніх джерел для пільгових категорій за прогнозом складатиме 3 120 грн/ткм., або 144 дол./ткм, йдеться в річному звіті «Нафтогазу» за 2014 рік.

«Вона [ціна] складається з ціни газу внутрішнього видобування, яка згідно з законодавством для Нафтогазу є нижчою за ринкову, для подальшої реалізації населенню (1 590 грн/ткм, 60% потреби), та ціни імпортованого газу, яким покривається решта потреб в газі для населення (за умови прогнозної ціни 250 дол./ткм, або 5 425 грн/ткм за курсом 21,7 грн/дол., 40% потреби)», — констатували в НАКу.



 

Нафтогаз постачає 100% газу для потреб населення, в тому числі для індивідуального використання населенням, а також для централізованого виробництва тепла для населення підприємствами теплокомуненерго (ТКЕ).

Близько 60% цього обсягу складає газ українського видобування, який Нафтогаз купує в свого дочірнього підприємства Укргазвидобування за зниженою ціною та на реалізації якого має позитивну різницю.

Дефіцит Нафтогазу виникає при закупівлі решти 40% газу для потреб населення за ринковою ціною. Реалізуючи імпортований газ споживачам за пільговою ціною, Нафтогаз втрачає більше, ніж заробляє на торгівлі українським газом.

Зокрема, в 2014 році від’ємна різниця між витратами Нафтогазу на закупівлю газу для потреб населення та ціною його продажу склала 18,7 млрд грн.

Дефіцит на закупівлі імпортованого газу в 11 разів перевищив позитивну різницю на закупівлі газу українського видобування.

Близько 70% всього обсягу газу, який реалізує Нафтогаз, продається для потреб населення. Ціна газу, закладена в роздрібну ціну для населення та ТКЕ в 2014 році, була подекуди в 8‑10 разів нижча за ринкову.

Якби хоча б 10% газу для потреб населення продавалося найбагатшим споживачам за повною ринковою ціною, а решта 90% газу – за старою пільговою ціною тим, хто отримує субсидії, доходи Нафтогазу від цього сегменту збільшилися б більше ніж на 10 млрд грн. Це покрило б понад половину дефіциту компанії. Згідно з розрахунками міжнародних аналітичних компаній, субсидій можуть потребувати близько 45% споживачів.

При тому, що за рахунок українського газу Нафтогаз може забезпечити лише 40% своїх загальних обсягів реалізації, за поточних цін дефіцит від продажу імпортованого газу для потреб населення неможливо перекрити за рахунок позитивної різниці від продажу україн‑ ського газу.

Інші категорії споживачів (промисловість, бюджетні та інші установи) оплачують газ за ціною, що перекриває витрати на закупівлю імпортованого газу. Нафтогаз має позитивний результат від постачання газу для цих споживачів, але цей результат не здатний повністю перекрити дефіцит від торгівлі газом для потреб населення.

Нафтогаз купує імпортований газ за валюту, тому у випадку, коли гривня девальвує, а ціни реалізації газу не переглядаються, дефіцит Нафтогазу суттєво збільшується. В першому кварталі 2015 року дефіцит Нафтогазу від постачання газу для населення склав майже стільки ж, скільки за 12 місяців 2014 року – 18,5 млрд грн.

Источник





Оставьте комментарий